Иран: Американските напади на Блискиот Исток се „стратешка грешка“

Министерството за надворешни работи на Техеран ги коментираше неодамнешните операции насочени кон милитантните групи во Сирија и Ирак.

Соединетите Американски Држави направија огромна грешка со напаѓање цели во Ирак и Сирија, бидејќи тоа само дополнително ќе ги разгори тензиите во и онака турбулентниот регион, изјави портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Насер Канани.

Во изјавата во саботата, Канани ги осуди американските воздушни напади врз милитантните групи во двете земји. Американските власти рекоа дека нападите биле насочени кон групи поврзани со силите Кудс на иранската Исламска револуционерна гарда (ИРГЦ), елитна тајна единица специјализирана за операции во странство, и биле одговор на претходниот напад на воена станица на САД во Јордан, во кој имаше тројца војници мртви и десетици ранети.

Портпаролот на министерството инсистираше на тоа дека Вашингтон го прекршил суверенитетот и територијалниот интегритет на Ирак и Сирија, нарекувајќи ја одлуката „уште една авантура и стратешка грешка на американската влада, која нема да има друг резултат освен ескалација на тензиите и нестабилноста во регионот“.

Тој исто така нагласи дека со започнувањето на нападите, САД му помагаат на Израел, кој е заглавен во конфликт со палестинската вооружена група Хамас во Газа.

Канаани додаде дека основната причина за сегашната криза во целиот регион е „окупацијата на израелскиот режим“ и неговите операции во Газа, како и „геноцидот врз Палестинците со неограничена поддршка на Соединетите држави“.

Сепак, портпаролот не се осврна на тврдењата на САД дека нападнале групи поврзани со Иран. Техеран претходно изјави дека регионалните групи кои ги нападнале американските воени објекти дејствувале независно, а не по наредба на Иран.

Во петокот, коментирајќи го новиот бран американски воздушни напади во регионот, американскиот претседател Џо Бајден истакна дека САД „не бараат конфликт на Блискиот Исток или на кое било друго место во светот“, но предупреди на одмазда против оние кои им нанесуваат штета на Американците . Високи американски претставници исто така рекоа дека не сакаат конфликт со Иран.

Пред потезите на САД, иранскиот претседател Ебрахим Раиси исто така рече дека Техеран „нема да биде иницијатор на каква било војна“, но вети дека ќе „одговори цврсто“ на секој што ќе се обиде да изврши притисок врз неговата земја.