(Видео) Протест против ДУП кој предвидува висококатници во Лисиче – Левица дава поддршка

Граѓани од населбата Лисиче до пароли: „Уништивте уште една населба”, „Дојдов, украдов, заминав- Тимчо”, „Колку од становите се за Тимчо?”,

Read more

Промоција на стихозбирката „Ако се осмелиш…(Р)еволуција на жената“ од Билјана Велковска

Во недела, на 02.6.2024, во „Бифе Тафталиџе“, со почеток во 12 часот, ќе се одржи промоција на книгата „Ако се

Read more

Литературна вечер посветена на академик Влада Урошевиќ во Москва

Во организација на поетесата Олга Панкина – позната руска македонистка и преведувачка, во Москва, Русија, се одржа литературна вечер посветена

Read more

(Видео) Исмаил: Македонија на македонците – земјата на земјоделците

,,Вие, националното предавство што го правите сега, го оправдувате со тоа дека ДУИ бил криминален и, конечно, го немало во

Read more

(Видео) Богевски со шестчасовен филибастеринг за блокирање на погубен ДУП во Кавадарци

,,Ќе беседам од говорница со денови, ама нема да поддржам погубен детален урбанистички план. Предлог – деталниот урбанистички план за

Read more

Синдикатот на Samsung Electronics го најави првиот штрајк во историјата на компанијата

Големиот синдикат кој претставува десетици илјади луѓе во јужнокорејскиот технолошки гигант Самсунг Електроникс соопшти во средата дека работниците ќе стапат

Read more

Изложба “Infinity-Бесконечност” на Ирена Паскали во Градскиот музеј во Крива Паланка

Во Градскиот музеј во Крива Паланка вечерва со почеток од 20 часот ќе биде отворена изложбата „Бесконечност“ (Infinity) од Ирена

Read more

Левица: ДПМНЕ ја устоличува противуставната двојазичност

Деновиве во јавноста произлезе фрапантна информација дека Инспекторатот за употреба за јазиците, согласно последното „појаснување“ од министерот за правда, Кренар

Read more