(Видео) Крмов: Владата применува мерки за штедење врз грбот на најсиромашните студенти

Пратеничко прашање на пратеникот од Левица – Борислав Крмов до министерот за образование, Јетон Шаќири. „Прво да демонстирам во какви

Read more

Инфлацијата и задолжувањата се основни обележја на предлог буџетот за 2023 година

Реакција на политичката партија Левица Во Предлог Буџетот за 2023 година, Владата проектира 35 отсто повисоки приходи во споредба со

Read more

Кафичот Хелиум во Аеродром узурпира јавен простор

Газдата на кафичот Хелиум со години узурпира простор од станарите на зградата. На почеток, пошто се бунеле станарите дека без

Read more

Левица: Амбулантата во Општина Илинден во распаѓање – граѓаните во опасност

Реакција на ЛО Левица – Илинден Како резултат на лошото и недомаќинско владеење како на СДСМ така и на ВМРО

Read more

Левица: Како Ковачевски манипулира со тутунопроизводителите

Реакција на политичката партија Левица Премиерот на Република Македонија, Димитар Таче Ковачевски изјави дека оваа година била договорена највисока откупна

Read more

Владата ретерира од антифашистичкиот порив на македонскиот народ

Соопштение на политичката партија Левица Отварањето на бугарските клубови именувани по фашистички дејци основани со цел да ги рехабилитираат и

Read more

На денешен ден излегла од печат збирката песни „Бели мугри“

На социјалните мрежи Левичарскиот институт Рацин објави: На денешен ден, 25 ноември 1939 година во градчето Самобор, во непосредна близина

Read more

Апелација укина пресуда за Мијалков со која требаше да лежи 8 години во затвор и во буџетот да се вратат 860 илјади евра

Сашо Мијалков по година ипол од изречената осум годишна казна затвор, доби ослободување за случајот „Трезор“. Скопска Апелација, го врати

Read more

Да се исчисти бугарскиот крлеж од македонското ткиво

Матица на иселеници од Македонија на социјалните мрежи го објави следниот пост: Македонското друштво “Илинден“-Тирана со остра осуда за донацијата

Read more

(Видео) Вашата идеја се истроши 30 години – нашата идеја стапува на сцена

Контра – реплика на пратеникот од Левица Борислав Крмов кон Димитар Ковачевски Во одговор на пратеничкото прашање на Борислав Крмов,

Read more

Претепан Советник од Левица во борбата против узурпирачите на јавен простор во Аеродром

Реакција на Левица ЛО Аеродром Нашиот советник Дарко Масларковски кој неколку пати во текот на изминатите месеци на советот во

Read more