Интервју со Влатко Петрушевски – советник во Општина Ѓорче Петров: Бараме ревизија и укинување на ДУП-от

Влатко Петрушевски од свој агол ја објасни атмосферата, но и постапката по која беше донесен спорниот ДУП во Општина Ѓорче

Read more

Интервју со Горанчо Петровски, дипломиран металуршки инженер – модератор на подсектор Рударство и металургија при Сектор Енергетика на Левица

1. Металургијата и рударството  се гранки од  базна индустрија и се основа на сите економии во развиените општества. Какви се

Read more

Интервју со Катерина Јовановска, советничка во град Скопје

Помина една година откако во советот на град Скопје не беше поддржана одлуката за набавка на нови еко автобуси кои

Read more

Македонија не смее да биде колонија

Некогаш левичарите беа глобалисти, додека конзервативците беа суверенисти, сепак, денеска позициите се дијаметрално спротивни, констатира професорката Билјана Ванковска, кандидат на

Read more

Ванковска: И јас и Левица сме ѝ потребни на Македонија, сега кога е најтешко!

Антропол: Вашето претставување како потенцијален претседателски кандидат поддржан од Левица се чини дека предизвика мал „политички земјотрес“. Дали го делите

Read more

Пратеничка на ВМРО – ДПМНЕ призна: Апасиев е најголемиот патриот

Иванка Василевска – пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ и професорка на Правен Факултет во интервју за Слободен Печат призна дека Апасиев е

Read more

(Видео) Ванковска: Етнизацијата е погубна за сите

Професорката Билјана Ванковска во вчерашното издание на Ред Каст изјави дека етнизацијата е дефинитивно погубна за сите во Македонија. Етнизацијата

Read more

Комбинат со 800 вработени и капацитет за придонес над 4% од државното БДП не смее да се распродаде како старо железо!

Антропол: “Еуроникел Индустри” во 2021 година беше претставена како единствена, успешно спроведена реорганизација која успеа за кратко време да се

Read more

Интервју – Димоски: Советниците на Левица се единствените кои принципиелно се борат против сите штетни ДУП-ови

Aнтропол: ВМРО – ДПМНЕ обвинуваше за кршење на процедурите во советот на општина Карпош. Што ќе се случеше доколку не

Read more

Интервју со Колариќ: Поскапи кредити за народот, повисоки профити за банките

Антропол: Во последно време, Власта зборува за стабилизација на високата инфлација. Тогаш зошто Народна банка ја качува референтната стапка? Колариќ:

Read more

(Видео) Левица: Интервју со Клер Дејли и Мик Волас

Интервју на европратениците Клер Дејли и Мик Волас од Република Ирска со портпаролот на , Амар Мециновиќ, за време на посетата на

Read more