Руската надворешна трговија се врати на нивото на кое беше пред почетокот на конфликтот Украина

Руската надворешна трговија се врати на нивото на кое беше пред почетокот на војната во Украина, а санкциите што Западот

Read more

Над еден милион француски работници се дигнаа на протест против пензиската реформа на Макрон

Во цела Франција вчера над еден милион луѓе се собраа на протестите организирани поради несогласување со плановите на државата за

Read more

ИР Иран влегува во американскиот двор – праќа флота во Панамскиот канал

САД и Израел ги ескалираа тензиите на Блискиот Исток со нападот со беспилотно летало врз ирански воен објект. Тие го

Read more

Милановиќ: Го анектиравме Косово од Србија, а потоа со години ја провоцираме Русија

Претседателот и врховен командант на вооружените сили на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, учествуваше на свеченото испраќање на третиот хрватски контингент

Read more

Стојков: Врз Македонците во Бугарија се вршени систематски репресии

Да ја кажеме вистината в оочи за тоа кој кого репресира и кој кого го лаже во актуелните македонско –

Read more

НР Кина ги повикува САД да прекинат со испорака на оружје за Украина

Ако навистина се грижат за украинскиот народ, САД треба да престанат да го снабдуваат со оружје, изјави портпаролката на кинеското

Read more

Најбогатите 1% стекнаа речиси двојно повеќе богатство од остатокот на светот во последните две години

Објава на Окшам интернешнал – 16 јануари 2023 година Супер богатите го надминаа неверојатното присвојување на половина од целото ново

Read more

Меѓународен ден на сеќавање на жртвите на Холокаустот – На денешен ден во 1945 година е ослободен Аушвиц

Денеска е Ден на сеќавање на Холокаустот, а 27 јануари е избран затоа што на овој датум во 1945 година

Read more

Захарова: Германија треба да се изјасни, дали е во војна со Русија, или не?

Руското Министерство за надворешни работи го повика Берлин да даде изјава по контрадикторните коментари на официјални лица. Германија испрати тенкови

Read more

Мадуро повикува на формирање на сојуз со Русија и Кина

Претседателот на Венецуела, Никола Мадуро, отворено ги повика земјите на Латинска Америка и Карибите да се соединат во едниствен политички

Read more