Фон дер Лајен ја губи поддршката на европската десница

Француските пратеници во Европскиот парламент (ЕП) од десничарската партија Републиканци (Les Republicains) кои ќе бидат избрани во јуни, нема да

Read more

Ново стара дружба? Груби најави коалиција со Мицкоски

Артан Груби не ја исклучува можноста за коалицирање на неговата партија ДУИ со ВМРО-ДПМНЕ, но под услов претходно да се

Read more

Изложбата „Првите кралеви на Европа“ ја продолжува својата турнеја во Канадскиот музеј на историјата

Изложбата „Првите кралеви на Европа“ на 5ти април ќе се отвори во Канадскиот музеј на историјата. Оваа изложба ги носи

Read more

Израел го ограничува пристапот до Ал Акса пред Рамазан

Израел ќе го ограничи пристапот на муслиманските верници до џамијата Ал Акса во Ерусалим за време на претстојниот муслимански свет

Read more

Трамп: Ние сме нација во опаѓање, нација која пропаѓа

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска истакна дека смртта на Алексеј Навални „го направила свесен“ за тоа што се случува

Read more

Путин им ја честиташе големата победа на руските војници

Рускиот претседател Владимир Путин го нарече освојувањето на градот Авдeeвка голема победа откако началникот на украинската војска вчера рече дека

Read more

Руски научници ја обновуваат триумфалната порта во Палмира

Руските археолози планираат да спроведат детални студии за секој блок од Триумфалната капија во сириска Палмира, изјави Наталија Соловјова, директорка

Read more

Макрон: Им должиме држава на Палестинците

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека признавањето на палестинската држава не е табу тема во Франција, во време кога

Read more

Пет пациенти починале во Газа, Израелците ја исклучиле струјата на болницата

Хамас во петокот објави дека најмалку пет пациенти се мртви поради прекинот на снабдувањето со електрична енергија, што значело дека

Read more

Авдеевка падна, руската војска ја проби најутврдена линија на Украинците

Украинската армија потврди дека е издадена наредба за повлекување од делови на Авдеевка, град кој се наоѓа во непосредна близина

Read more