НАТО преку тендери ќе анализира како Русија добива јавна поддршка

Центарот за стратешки комуникации на НАТО (NATO StratCom COE) објави два тендери чии учесници треба да ги анализираат комуникациските стратегии

Read more

(Видео) Канадската министерка за спорт „демократски“ бега од новинарско прашање

Канадската Министерка за спорт Паскал Сент Онж низ ходниците на министерството бегаше од новинарско прашање. Прашањето беше поставено откако на

Read more

По „жешката пролет и масовни протести“ – Мицкоски се откажа од предвремени парламентарни избори

Во вчерашната емисија на Канал 5 телевизија, Христијан Мицкоски соопшти дека се откажал од предвремените парламентарни избори. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ

Read more

(Видео) Протестите продолжуваат – Французите ја запалија зградата на градското собрание во Бордо

Стотици илјади Французи протестираа денеска против пензиските реформи на претседателот Макрон. Денешниот ден е особено критичен за тензиите во земјата

Read more

По наредба на Бајден – САД изврши воени напади во Сирија

Американската армија изврши повеќе воздушни напади во Сирија. Tие велат дека наадите се ивршени врз цели на „милитантни групи поддржани

Read more

Сијарто: Западноевропските земји не се искрени за проширувањето на ЕУ

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто посочи дека мнозинството земји-членки иако јавно зборуваат дека го сакаат Западен Балкан

Read more

Русија стана главен снабдувач на нафта за НР Кина, престигнувајќи ја Саудиска Арабија

Во првите два месеци од тековната година, Русија стана главен снабдувач на НР Кина на нафта, престигнувајќи ја водечката Саудиска

Read more

Масовна поддршка за борба против САД и империјализмот во ДНР Кореја

Околу 800.000 работници и студенти на Демократска Народна Република Кореја доброволно потпишаа дека се спремни за борба против Соединетите Американски

Read more

Медведев го обвинува Западот за обидот да ја распарчи Русија

Западот се обидува да ја дестабилизира ситуацијата во Русија и да ја распарчи Земјата, изјави заменик – претседателот на Советот

Read more