НР Кина: НАТО да се извини за жртвите во Србија, Ирак, Либија, Сирија и Авганистан

Реториката помеѓу НР Кина и САД постојано се заострува, како резултат на вмешувањето на САД во прашањето за Тајланд, што

Read more

86 години од почетокот на Шпанската револуција

Објава на Левичарскиот институт „Рацин“ На денешен ден, 19 јули 1936 година започна военото востание во Барселона, главниот и најголем

Read more

Османи излажа: Генчовска и Захариева потврдија дека Бугарија не го признава македонскиот јазик

Протоколот содржи исклучително амбициозни мерки, што во пракса имаат за цел да решат многу од отворените прашања. Ова не е

Read more

Србија не ги поддржа санкциите на ЕУ кон ИР Иран, напротив, спремаат соработка

Единствената земја која е во процес на интеграција во ЕУ, а не се согласи со санкциите на Унијата кон Иран

Read more

Вучиќ: Moра да ги заштитиме нашите односи со Руската Федерација и НР Кина

„Веќе воведовме вонредна состојба, само што сè уште ја немаме прогласено“, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ, појаснувајќи дека секој

Read more

Ние сме робови законски, како последица на предавството на нашите законодавци

Извадок од L’Ami du Peuple, – Жан-Пол Мара, јули 1792 Да не се плашиме да го повториме следното: ние сме

Read more

Британските специјалци (САС) ладнокрвно убивале невино авганистанско население

Припадници на специјалните воздухопловни сили (САС) на Британската армија, во повеќе наврати убивале притвореници и невооружени мажи во сомнителни околности,

Read more

Западното оружје испратено во Украина ќе заврши во рацете на лошите момци, вели шефот на Интерпол

Пишува: Дарко Тодоровски: Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар Легалниот и нелегалниот пазар со оружје повторно цвета како резултат

Read more

Фајненшал тајмс: Ниту една земја нема да влезе во ЕУ со години или децении

Според Фајненшал тајмс Чешка, која го презеде претседавањето со ЕУ во почетокот на јули, активно размислува за подобрување на процесот

Read more

Од Чешка сметаат дека „францускиот предлог“ е неприфатлив и штетен за Македонија

Чешка е многу вонземирена од Франција и Бугарија, поради тоа што за францускиот предлог за кревање на бугарското вето за

Read more

Исламскиот теолог Шеик Имран Хосеин: Застанете на страната на Македонија!

Исламскиот теолог и дипломат Шеик Имран Хосеин: Застанете на страната на Македонија, врз неа се врши политичко насилство! Исламскиот теолог,

Read more