На светскиот ден на книгата стигнавме Царовска да укинува учебници

Не стивнуваат реакциите за најавеното укинување на учебници од четврто одделение, проект кој ќе се имплементира од учебната 2021 година.

Read more

Се образуваат само оние кои имаат пари да им овозможат на своите деца компјутер и брз интернет

Статус на Марко Виденовиќ. Нашево ново образование, без книги со компјутери, му доаѓа исто како и новава фудбалска Супер лига

Read more

Дарија Андовска: Во недела на протест!

Познатата композиторка, Дарија Андовска повика за да се присуствува на протестот во недела, организиран од македонската дијаспора. Во недела протест.

Read more

Левица – Аеродром: Бескрупулозно трошење на народните пари – Марин знае дека му доаѓа крајот

Денес на страната на Левица – Аеродром објавија реакција за расипничкото владеење и претерано трошење на општинскиот буџет од страна

Read more

Македонија има иднина со ваква Црвена Младина

Иднината на Македонија е во младите луѓе кои природно посакуваат еден праведен свет, едно ново општество на еднаквост, правичност и

Read more

Крмов: Власта бара конструктивност, а нашите закони и декларации завршуваат во фиока

Во денешното гостување во емисијата „Утрински брифинг”, пратеникот на Левица Борислав Крмов изјави дека Собранието не е функционално поради неконструктивноста

Read more

Левица: Од владеењето на СДСМ најголема колатерална штета имаат работниците

Во целост ја пренесуваме реакцијата на Левица – Трудов Сектор: Во борбата на СДСМ со ветерници и целосно насочено внимание

Read more

Илиевски со отворено писмо до претседателот Пендаровски и академската фела во Македонија

Пишува: Ѓорѓи Илиевски, Виш просветен инспектор. Почитувани, Во последниве неколку седмици македонската влада, и другите државни институции како и македонската

Read more

Од сите седум споменици на листата, само поштата од Македонија е објект кој датира од современата повоена историја

Од сите седум споменици на листата, само поштата од Македонија е објект кој датира од современата повоена европска историја, правец

Read more

ЈАДРО: Министерството за култура да го олесни пријавувањето за проекти

ЈАДРО – Асоцијацијата на независната културна сцена реагира на начинот на кој се спроведуваат проектите добиени преку конкурсот за проекти од

Read more

Загрозена и неизвесна иднината на илјадници вработени во Дрекселмаер од Тиквешијата и пошироко

Во целост ја пренесуваме реакцијата на Левица – Ло Кавадарци: Левица, по анонимни дојави од повеќемина поранешни и сегашни вработени

Read more