Ванковска: Пендаровски дава совети како договорот со Бугарија да се протне низ иглени уши

Фејсбук статус на Билјана Ванковска, доктор на политички науки, редовна професорка на Филозофскиот факултет во Скопје. Професор е и на

Read more

Левица: Самохраните родители повторно изоставени од владините мерки

Реакција на Политичката партија Левица. Вечерта на 17.1 по препорака на Комисијата за заразни болести македонската влада донесе одлука за

Read more

Доколку договорот со Бугарија е прифатлив за Македонија, тогаш зошто Пендаровски бара да не се гласа со двотретинско мнозинство

По посетата на Бугарскиот премиер Кирил Петков во Македонија, каде што се сретна со речиси целиот државен врв, следеше интервју

Read more

(Видео) Пратеничка од СДСМ одлучи да се претстави по речиси две години поминати во собранието

Пратеничката од владејачкото мнозинство и редовите на СДСМ Марија Георгиевска, иако својот мандат во Собранието на Република Македонија го поседува

Read more

Герила: Добредојдовте администратори на цар Борис

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска ќе престојува во еднодневна официјалната посета на Република Македонија. Во неговата делегација се и Кристиан

Read more

Левица: Новата влада на Петков продолжува со неофашистичка реторика

Реакција на Политичката партија Левица. Очигледно е дека СДСМ и ДУИ ќе се борат до крај во намерата да ги

Read more

Апасиев: Вие ни фрлате амандмани без Северна – ние ќе ви фрламе амандмани со Северна

На вчерашната седница за избор на нова влада, пратеникот од Левица, Димитар Апасиев во контра – реплика на пратеникот од

Read more

Грција и Бугарија заеднички ќе продолжат да ја блокираат евро-интеграцијата на Македонија

По започнувањето на демократизацијата на балканските држави од почетокот на деведесеттите години, односите помеѓу овие народи исклучиво се темелат на

Read more

Апасиев до Ковачевски: Вие потекнувате од омразената црвена буржоазија и династискиот систем на владеење во СДС

Пратеникот Димитар Апасиев од Левица на денешната седница во Собрание истакна низа критики за новиот состав на Владата, при што

Read more

Закажано судењето за Рашковски поради основани сомневања за криминал кои ги направил како Генерален секретар на Владата

Кривичниот суд на крајот од декември соопшти за јавноста дека обвинителниот акт против поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски

Read more

Левица бара државата целосно да го преземе процесот на Ковид тестирање од приватните клиники

Реакција на Политичката партија Левица. Државниот здравствен систем колабира, бизнис елитата профитира, а граѓаните плаќаат милиони за Ковид тестирања. Претходниот

Read more