Левица: Нема сила што може да ги натера општинските советници да потпишат заклетва со „Северна“ – бидејќи оваа придавка не постои во законскиот текст

„Во врска со спроведениот илегален инспекциски надзор од страна на Државниот инспекторат за локална самоуправа во македонските општини каде заклетвите,

Read more

Велевски: Во интерес на граѓаните даваме поддршка за реконструкција во Советот на Битола

„Секој жител во Битола кој го дал својот глас е негово легитимно право кое како вовед во целокупната ситуација треба

Read more

(Видео) Јанчев: Мојот мандат не произлегува од свечената изјава, мојот мандат произлегува од гласачите

Советникот од редовите на Левица, Саше Јанчев, се соочи со проблематизирањето на неговиот мандат и неговото право на глас во

Read more

Левица: Владата со ДДВ ќе ја спасува кризата – наместо да ги оданочи најбогатите компании

„Историски највисокиот буџет изгласан до сега во Република Македонија, во време на економска, здравствена и енергетска криза, целосно потфрла во

Read more

Крмов: Левица е единствената партија што ДУИ не може да ја уценува и контролира

Откако минатата недела на седницата за гласање на доверба во Владата не се појави Кастриот Реџепи, и истата заврши без

Read more

(Видео) Апасиев: Оваа власт не заминува милум и потребна е радикализација на опозицијата

Иницијативата за гласање доверба на Владата со 61 потпис ја поднесоа опозициските ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Левица, Алијанса за Албанците и

Read more

Апасиев: Ни Грујо не упаѓаше по дома на опозициски пратеници

Пратеникот во Собранието и лидер на Левица, Димитар Апасиев, изутринава пред започнувањето на Седницата во Собранието за гласање на недоверба

Read more

Нестручноста на партиските кадри е директен виновник за енергетската криза

Владата пред неколку дена прогласи кризна состојба во енергетскиот сектор. По оваа одлука стравувањата на јавноста од рестрикции и зголемување

Read more

Ванковска: Ударите врз Левица се само битка за стстус квото

„Лимбото во кое се наоѓаме, заедно со ударите врз Левица (од сите страни) се само приказ на жестоката битка за

Read more