Пентагон нарачал операција на дезинформации против Кина!

Свиркачот Џери Гуд објави на својот X (Твитер) профил дека САД се виновни за создавањето, управувањето и финансирањето на хакерската група Volt Typhoon, додека за тоа ја обвинуваа Кина.

Кинеското Министерство за надворешни работи го објави следното:

Новиот извештај открива дека операцијата за дезинформирање насочена против Кина била планирана од американската Агенција за национална безбедност, ФБИ и многу други разузнавачки агенции зад сцената, а Кина тоа остро го осудува.

Забележавме дека неодамнешниот јавен извештај објавен од кинескиот национален центар за итно справување со компјутерски вируси, Националната инженерска лабораторија за технологија за спречување и контрола на компјутерски вируси и 360 откри како САД ја поддржуваат организацијата позната како „Тајфун Волта“ уште од 2023 година, со цел да спроведе глобална кампања за дезинформирање против Кина.

Кина сега бара одговори од Владата на САД.

Вашингтон му наложи на МСМ да ја сокрие оваа информација што е можно подалеку од очите на светот!

Оригиналниот напис можете да го погледнете тука