Зад јубилејната монета од 150 годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев

Пишува: Весна Кираџиева, член на ЦК на Политичка партија Левица. Во вакви чувствителни времиња, кога на секој можен начин, од

Read more

(Фото) Народниот правобранител ќе отвори постапка за цементарницата Усје

„Доцна во текот на вчерашниот ден добив дополнителни фотографии од дворот на цементарница Усје. Ве известувам дека Народниот правобранител ќе

Read more

Македонија на 85-то место на индексот за перцепција на корупција објави Транспаренси интернешнал

Македонија се најде на 85 место од 180 светски држави според Индексот за перцепција на корупцијата за изминатата година. На

Read more

Светиниколчани револтирани поради двојно повисоките на цени за „ѓубрарина“

Реакција на Левица ЛО Свети Николе Овој јануари светиниколчани го започнаа со добиени речиси дупло повисоки сметки за „ѓубрарина“, откако

Read more

Симонов: Од „ќе ги вратиме младите назад“ стигнавме до „ќе доведеме работници од странство“

По зголемените барања на работодавачите кои активно вршат притисок врз централната власт за законски измени кои ќе овозможат увоз на

Read more

Левица: Половина милион евра за советниците на Ковачевски и неговите потсекретаријати

Реакција на Политилката партија Левица Најпосле, Владата ги објави платите и имињата на соработниците и советниците вработени во трите потсекретаријати

Read more

Милановиќ: Го анектиравме Косово од Србија, а потоа со години ја провоцираме Русија

Претседателот и врховен командант на вооружените сили на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, учествуваше на свеченото испраќање на третиот хрватски контингент

Read more

Левица: Дали со воведувањето на евентуални санкции на ЕУ кон Србија се заканува колапс на македонската економија?

Реакција на Левица – Сектор Економија Изминатата недела до Србија пристигна француско-германскиот предлог за решавање на ситуацијата на Косово.Доколку српската

Read more

Пропустите на власта во користењето на европските фондови и отсуството на правна рамка

Пишува: Марјан Димитриев – член на Секторот за финансии при Левица. Целта на инструментот Инвестициска рамка на Западен Балкан (WBIF)

Read more