Официјално попишани колку избирачи – Крмов најави услов за идна влада поништување на пописот

Со официјално попишани 1.832.696, директорот на ДЗС, Апостол Симовски го прогласи контроверзниот попис за успешен. Прашањето кое се наметна во

Read more

Левица – Град Скопје: Од градоначалниците на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Скопје доби само кич и фушерај

Реакција на Левица – Град Скопје „Изминативе години во Градскиот парк нема никаква посериозна инвестиција или реконструкција. Патеките, кои предизборно

Read more

Како од прекумерно користење на сила (полициска бруталност) до напад на службено лице!!!

Пред три години, на протестите против промената на уставното име од страна на полицијата беа уапсени културните уметници Дарко и

Read more

Јанков: Историчар и правник не можат да решаваат урбанистички и еколошки прашања

На дебатната емисија Само вистина на Канал 5 телевизија вчера учествуваа кандидатите за градоначалници од владејачките партии. Актуелните теми за

Read more

(Видео) Самохрана мајка носител на советничка листа од Левица

Во првата недела од изборната кампања Левица одлучи преку видеа за животните приказни на неколку кандидати за советници да ги

Read more

Три години од неуспешниот референдум

„На денешен ден, пред три години, македонскиот мирољубив народ достоинствено се спротистави на предавството организирано од квислиншката власт, локалните скапо

Read more

Имаме морална обврска и должност да се бориме и за идните генерации

Фејсбук статус на Марио Јаневски член на Црвена Младина „’Добрите луѓе најчесто се аполитични и не превземаат ништо, и затоа

Read more

На оризопроизводителите им треба поддршка

Во ист ден со изборната кампања почна и манифестацијата Денови на оризот. Судејќи според содржините, манифестацијата може да се преименува

Read more

Лозарите и лозаропроизводството – жртви на погрешната политика на државата

Пишува Универзитетскиот професор Златко Арсов, кандидат на Левица за градоначалник на Општина Велес. Состојбата со откупот на винското грозје кулминираше

Read more

Во државава поскапува се, само здравјето е џабе или кој и зошто не труе со храна?

Од една Влада на држава се очекува да го штити здравјето и интересите на своите граѓани. Но за жал во

Read more

Кираџиева: До промени се доаѓа со политичка волја и храброст

Кандидатот за градоначалник во Општина Аеродром од редовите на Левица, Весна Кираџиева, во дебатната емисија на телевизија Телма истакна дека

Read more