Со посредство на Русија смирен воениот конфликт помеѓу Ерменија и Азербејџан

Вчера вечерта избувнаа непријателства на границата меѓу Ерменија и Азербејџан, страните меѓусебно се обвинија за провокации. Ерменските власти во вторникот наутро се свртеа кон Русија, ОДКБ и Советот за безбедност на ОН.

Ереван инсистира дека азербејџанската војска отворила артилериски оган на територијата на Ерменија, користела беспилотни летала, а исто така презела „акции за унапредување на позициите“ во некои области. Беа погодени областите на границата – регионите Гегаркуник, Вајоц Џор, Сјуник (област која ја поврзува Ерменија со Иран), кои не се поврзани со Нагорно Карабах.

Како одговор, Баку изјави дека Ерменија пукала кон позициите на азербејџанските војници на границата, што предизвикало судири. Министерството за надворешни работи на републиката го обвини Ереван дека се обидува да го наруши мировниот процес. Според Баку, Ерменија го забави процесот на нормализирање на односите и „демонстрираше деструктивна позиција“ во меѓународните преговори.

Баку и Ереван се договорија да ги прекинат воените дејствија на границата од 8 часот во вторник, утринава објави Спутник Азербејџан, повикувајќи се на сопствени извори.

„Постигнат е договор за прекин на огнот меѓу Ерменија и Азербејџан кој почнува денеска од 09:00 часот по локално време“, се вели во публикацијата.

Руското МНР потврди дека страните успеале да се договорат со посредство на Москва. На плоштадот Смоленскаја ги повикаа Баку и Ереван да ги решат сите спорови по дипломатски пат.

Ереван објави дека 49 лица ги загубиле животите како резултат на конфликтот, Баку не ги сподели нивните загуби.