И во оваа криза олигархијата профитира за сметка на работникот

Фејсбук статус на Јован Крајевски, Координатор на Левица – Сектор политичка економија. Економската криза не нè засега сите на ист

Read more

ДЗР: Помошта за справување со Ковид кризата се делела без критериуми

ДЗР изврши ревизија на владините мерки за справување со последиците од Ковид кризата. Отсуство на интегриран систем на евиденција за

Read more

„Ванчо Михајлов“ е резултат на сервилната и понижувачка надворешна политика

Пишува: Марко Петровски – Член на Црвена Младина и студент на катерата за меѓународното право. Кога станува збор за надворешната

Read more

Над илјада текстилни работнички пријавиле дека добиле плата под минималната

По последното зголемување на минималната плата се повеќе компании не ја исполнуваат законската обврска за исплаќање на истата. Веќе традиционално,

Read more

Апасиев: Дали ќе се поништи решението на корумпираниот инспектор Африм Салиу?

Реплика на Претседателот на Левица – Димитар Апасиев, на одговорот на претседателката на Антикорупциска Комисија, Билјана Ивановска, која изложи дека

Read more

Koмпанијата на Заеви доби 1,4 милиони евра неповратен грант

„Тргопродукт“, најпознатата компанија во сопственост на членовите на фамилијата на поранешниот премиер Зоран Заев, доби неповратен грант од 1,4 милиони

Read more

Затајуваат ли институциите на системот пред семејното насилство во Република Македонија?

Реакција на Левица – Социјален сектор Семејното насилство има повеќе форми. Може да се јави како физичко, психичко, сексуално, финансиско

Read more

Директорот на ЈП ‘‘Комунална чистота‘‘ Богданци најави повлекување од функцијата

На XII-та седница на Советот на Општина Богданци, која се одржа на 27.04.2022 година, од страна на советникот на Политичката

Read more

Апасиев: Зошто Антикорупциската Комисија му слугува на ДУИ и до каде е Законот за потекло на имот?

Говор на Претседателот на Левица, Димитар Апасиев, на седницата за пратенички прашања во Собранието. На денешната седница за пратенички прашања,

Read more

Анонимен инвеститор гради во Кисела Вода каде се запали трафостаницата – надлежните не реагираат

Прес-конференција на портпаролот на Левица, Амар Мециновиќ На денешната прес-конференција на Левица, порпаролот Амар Мециновиќ изјави за медиумите дека од

Read more