150 години Делчев: Бугарската влада има чисти завојувачки намери спрема Македонија

Денес, од една страна се соочуваме со бугарските убедувања дека македонскиот револуционер Гоце Делчев еднакво им припаѓа и на Бугарија

Read more

За Маричиќ прашање на време е кога Бугарите ќе бидат внесени во Уставот

Според Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ повеќе не се дискутира дали Бугарите ќе бидат внесени во македонскиот Устав, туку

Read more

Левичарски институт „Рацин“ организира Трибина по повод 150 години од раѓањето Гоце Делчев

Левичарски институт „Рацин“ организира Трибина по повод 150 години од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. За настанот кој ќе

Read more

Русија се придржува кон принципите на реципроцитет и воведе нови санкции за ЕУ

Водејќи се од принципите на реципроцитет, Москва донесе одлука за проширување на списокот на претставници на Европската унија на кои

Read more

Левица – Охрид: За рекламирање по медиуми СДСМ во Охрид потрошила над 200 илјади евра

Реакција на Левица – ЛО Охрид. Расипничкото трошење на претходната власт на СДСМ, на чело со поранешниот градоначалник Константин Георгиески,

Read more

Правично и законито решение за доверителите на Еуростандард банка

Објава од Здружение на оштетени штедачи од „Еуростандард Банка“. Според податоците на доверителите од Еуростандард банка во стечај, во постапката

Read more

150 години Делчев: Слободата никој не ја дава за џабе – слободата мора да се освои

Извадок од текст на Блаже Миневски, извор Нова Македонија. Гоце бил бистар, кристален горски извор од кој бликала љубов за

Read more

Што е разликата помеѓу двете кратенки РСМ и БЈРМ

Фејсбук статус на Дарија Андовска, Универзитетски професор на Факултетот за музичка уметност при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

Read more

Левица: Македонците во Бугарија не смеат ни да се споменат, власта менува Устав под притисок на бугарските власти

Реакција на Политичката партија Левица. Членувањето во меѓународните организации, кои практично треба да бидат гарант за еднаквоста помеѓу земјите-членки, покажа

Read more

ССМ ја поздрави одлуката на Левица да го предложи Законот за минимална плата

Откако вчера на прес-конференцијата во собранието пратеникот Борислав Крмов објави дека политичката партија Левица го поднесе предлог-законот за изменување на

Read more

Економијата на Западот е заснова на бесконечни кредити, долгови и колонијални даноци

Фејсбук статус на Душко Сековски. Во 21-ви век африканските држави сè уште плаќаат колонијални даноци на демокраЦка Франција. За да

Read more