Левица – Сектор спорт: Олимпијците наместо наградени – омаловажени

Реакција на Левица – Сектор спорт. Нашиот олимписки претставник на претстојните игри во Пекинг во крос кантри (спринт слободно 1,5

Read more

Петков: Ковачевски прифати Бугарите да бидат вклучени во македонскиот Устав

Бугарскиот премиер Кирил Петков имаше обраќањето пред пратениците во парламентот за досегашните достигнување во преговорите помеѓу Бугарија и Македонија. Една

Read more

Левица го поднесе предлог-законот за минимална плата предложен од ССМ

Соопштение на Политичката партија Левица. На денешната прес-конференција, пратеникот Борислав Крмов објави дека политичката партија Левица го поднесе до Собрание

Read more

Македонците во Бугарија предупредуваат дека не може да им се верува на бугарските власти

Македонците во Бугарија предупредуваат дека не може да им се верува целосно на бугарскит власти. Партијата на Македонците ОМО Илинден

Read more

Пацификот е нов предизвик за француската дипломатија

Со заострувањето на тензиите поврзани со кинеско-американското економско ривалство и прашањето за суверенитетот на Тајван, Пацификот стана сцена на конфронтации

Read more

Скопјани платиле 39.700 денари за вечера на советници во време на изборната кампања

За време на изборната кампања од локалните избори, Советничката на Град Скопје, Љубица Јачева (на 22 октомври), на сметка на

Read more

Почина партизанката Бакалиноска која како млада била измачувана од Бугарскиот фашистички окупатор

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество

Read more

Работниците од „Железници – Транспорт” повторно бојкотираат, ја немаат добиено септемвриската плата

Товарниот сообраќај Македонски железници го намалија за 90 проценти уште во саботата по 15 часот, а од вчера тој повторно

Read more

Левица е единствена партија која се бори против приватизацијата на езерото Младост, советникот Смилев со јавно обраќање

Градоначалникот на Општина Марко Колев кој во предизборието ветуваше и се залагаше да го заштити крајбрежјето на езерото Младост, заедно

Read more

(Видео) Предлог-законот за укинување на апанажата не се стави на дневен ред поради превод

Соопштение на Политичката партија Левица. На денешната собраниска седница, пратеникот и претседател на Левица, Димитар Апасиев, побара предлог – законот

Read more

Извршувањето на државната функција треба да биде чест, а не основа за аморално и противуставно богатење

Пишува Новица Ристески, член на Централниот Комитет и Координаторот на правниот сектор на Левица. Ако општествено – политичките околности не

Read more