Левица: Владата во време на криза ќе троши дополнителни 50 милиони евра за повисоки плати во министерствата

Реакција на политичката партија Левица Со новиот предлог – Закон за административни службеници, Владата на СДС и ДУИ предлага линеарно

Read more

Цуцуловски го потсети Османи на т.н. референдум за Илирида

Фејсбук статус на Проф. Др. – Љубомир Цуцуловски, по изјавата на министерот Османи дека Македонија нема да го прифати референдумите

Read more

Битиќи: Работа има, невработените се функционално неписмени

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека поради масовното иселување од земјата се појавува празнина на пазарот на трудот

Read more

Левица: Додека Лимани се луксузира работниците немаат 4 месеци плата

Реакција на Политичката Партија Левица Додека директорот Локман Лимани од Алтернатива се луксузура во модерни канцеларии, репрезентации и патувања, вработените

Read more

Кризата на капитализмот и недостатокот на храна (втор дел)

Пишува Никола Петров – Координатор на Левица – Земјоделски сектор Во ерата на неолиберализмот, економските политики како NAFTA (North America

Read more

На референумот во ДНР и ЛНР излезеност од над 80%

Излезноста на референдумот во Народна Република Доњецк по резултатите од четирите дена гласање беше 86,89 отсто, изјави Владимир Висоцки, претседател

Read more

Интервју со светскиот готвач Зоран – „Русите ја сакаат балканската кујна и го обожаваат македонското вино“

Балканската кујна може да се сретне насекаде низ светот, и таа е најдобриот амбасадор за Балканот. Во Симферопол, Крим, во

Read more

Лавров: САД, НАТО и ЕУ се директно вклучени во украинскиот конфликт

На прес-конференцијата по 77-та сесија на Генералното собрание на ООН, Мистерот за надворешни работи на Руската Федерација Сергеј Лавров одговарајќи

Read more

Левица: Долгонајавуваното зголемување на пензиите е понижувачко

Реакција на Политичката партија Левица Во изминативе месеци во кои граѓаните се чуствуваат немоќно во однос на општите поскапувања за

Read more

Библиотеката „Браќа Миладиновци“ со Клуб на читатели во рамките на Бела ноќ

Библиотеката „Браќа Миладиновци“ како едно од клучните градски културни јадра и оваа година подготвува програма со која ќе се приклучи

Read more