СДСМ сака да ја земе Универзална сала за да манипулира со јавноста на година дена пред избори

 Обраќање на советникот Амар Мециновиќ од Левица во Советот на Град Скопје по однос на Иницијативата на СДСМ за отстапување

Read more

За Советниците на ДПМНЕ интересите на Христијан Мицкоски се поважни од потребните на Карпошани

Реакција на Левица – ЛО Карпош На вчерашната седница на Советот на Општина Карпош беше изгласaн Деталниот урбанистички план за

Read more

Медведев: Светот може да живее без наредби од Запад, спасот е во економските сојузи

Светот може да се развива без инструкциите на Западот и неговото мешање во внатрешната политика на различни земји, изјави денеска

Read more

(Видео) Поедници блиски до СДСМ го уништуваат коритото на реката Брегалница за личен профит

Пратеничко прашање на пратеникот Крмов Пратеничко прашање на пратеникот Борислав Крмов од #Левица кон Заменик министерката за животна средина и

Read more

Советниците на ДПМНЕ во Град Скопје повторно блокираат одлуки без образложение

Реакција на Левица Град Скопје На денешната 27-ма седница на Советот на Град Скопје, советниците на ВМРО-ДПМНЕ, повторно, без никакво

Read more

Кина и Франција ја направија првата трансакција во јуани за купување на течен природен гас

Француската „Тотал енерџис“ купи околу 65.000 тони течен природен гас (ТНГ) од кинеската национална нафтена компанија кој беше платен во

Read more

Јанески: Младите ќе ги предводат геополитичките промени во Светот

Обраќање на Марио Јанески – претседател на Црвена Младина Во рамките на Младинскиот Форум за Развој „МОСТ на иднината”, (кој

Read more

Крмов: Треба ли луѓето да ги запалат камионите на концесионерите за да ги заштитат селата и реките!?

 Контрареплика на пратеникот Борислав Крмов од Левица за уништувањето на реките и експлоатацијата на песок на реките Пчиња и Брегалница.  Што има

Read more

Левица: Двојазичните униформи се спротивни на амандманот 5 од Уставот

Реакција на Политичката партија Левица Со стапување во сила на Уредбата за двојазичност на полициските униформ, како директна последица на

Read more

Саудиска Арабија станува членка на Шангајската организација за соработка, и ги зајакнува односите со Русија и Кина

Владата на Саудиска Арабија ја одобри одлуката за приклучување кон Шангајската организација за соработка (ШОС). Станува збор за продолжување на

Read more

Левица: Клиниката за орална хирургија без соодветни анестетици

Реакција на Левица – Здравствен сектор Стоматолошкиот клинички центар „Св. Пантелејмон” каде што се изведуваат тешки екстракции на заби, операции

Read more