Привилегираниот албански национализам и неправедната пресуда за убиството во Н. Лисиче

Го пренесуваме ставот на Реџеп Исмаил (Хактан),  носител на пратеничка листа на Левица во Изборна Единица 2. Политичките импликации на

Повеќе

Германската Левица (die Linke) : „крајно време е да се престане со фаворизирањето на поранешните УЧК команданти на Балканот“

Севим Дагделен е пратеник во германскиот парламент од редовите на германската Левица „die Linke“. Го пренесуваме нејзиниот став во однос

Повеќе

Левица истера правда во Аеродром: Фаќаа врски за да нѐ избркаат со полицајци, но не успеаа!

„Мала победа на локалниот огранок на Левица – Аеродром, огромна победа за обичниот народ. Вечерва од страна на менаџментот на

Повеќе

Раководството на ЖРМ – Транспорт ги прекршува мерките за заштита и им се заканува на вработените?

Од Движењето за социјална правда „Ленка” реагираа за дојава од страна на вработени лица во ЖРМ — Транспорт, а која

Повеќе

Интервју со Бранко Ристов – носител на Левица во ИЕ4

Бранко Ристов – дипломиран економист. Активист во бројни иницијативи. Советник на политичката партија Левица во општина Карпош, актуелен член на

Повеќе

Пет точки за контрадикторностите на социјалдемократите

Став на Александар Симонов, магистрант на факултетот за меѓународни односи во Санкт-Петербургскиот, Државен Универзитет. 1. „Насилните начини за решавање на

Повеќе

Левица: Додека народот продолжува да тоне во сиромаштија, државата ги помага најбогатите

Од политичката партија Левица реагираа до јавноста во однос на владините мерки за справување со корона-кризата. Во продолжение го пренесуваме

Повеќе

Апасиев за измените во изборниот законик: ШВЕРЦЕРИ бевте, шверцери останавте!

ШВЕРЦЕРИ бевте, шверцери останавте! Како што променија Устав, како што прошверцуваа двојазичност, како што ден пред распуштање на Собранието изменија

Повеќе