Црвена Младина: Колку повеќе се трудите да ја избришите историјата, толку повеќе ќе бидете запишани на црната страна од историјата

Денес дел од членовите на Црвена Младина – Битола, го избришаа сквернавењето на спомен обележјето на борците за социјална и

Read more

Царовска не одговори дали поради притисок од Бугарија се укинуваат учебници

На седницата за пратенички прашања, пратеникот на Левица, Борислав Крмов ја праша министерката Мила Царовска дали причината за воведување дигитализација

Read more

Левица: Узурпирани тротоари пред Министерството на Груби

Реакција на Левица – ЛО Центар за узурпацијата на тротоарите и јавниот простор пред Министерството за политички системи на Артан

Read more

Ленка: Зошто Царовска молчи дека е спорна содржината на учебниците додека Бугарија бара нивно ревидирање?

Од Друштвото за социјална правда „Ленка” реагираа на најновиот прес на СДММ, каде се тврди дека „учебниците изобилуваат со говор

Read more

(Видео) Крмов кон Маричиќ: Самите ревизори го доведуваат во прашање финансискиот извештај на Управата за водење на матичните книги

Прашање на пратеникот од Левица, Борислав Крмов кон министерот за правда, Бојан Мариќиќ за тоа дека и самите ревизори го

Read more

Крмов до Маричиќ: 100.000 неправилно издадени изводи предизвикале 6 милиони денари штета на буџетот!

Пратеничко прашање на пратеникот Борислав Крмов кон министерот за правда, Бојан Маричиќ за 100.000 неевидентирани изводи и работењето на директорот

Read more

Крмов: Во типичен НЏО манир ја продлабочувате социјалната дискриминација

„Во типичен НГО манир, значи етничката и родовата дискриминација вие ja уважувате и донесувате некои мерки за да ја намалите,

Read more

Шефот на кабинетот на Шилегов со навреди кон Горан Стефановски

За шефот на кабинетот на Град Скопје и братучед на Шеќеринска, Никола Наумоски, великанот на македонската драматургија и креатор на

Read more

Не само учебниците – вниманието треба да се посвети врз реформите во целина

Статус на проф. Љубомир Цуцуловски. ЦЕЛИНАТА, ПРЕД СЀ. Додека во јавноста жестоко се дискутира дали учебниците треба да бидат во

Read more

Црвена Младина: Образованието не смее да биде луксуз и привилегија

Поради најавувањето на новите реформи во образованието од министерката Мила Царовска, ние, како младина најостро го осудуваме ваквото ноншалантно однесување

Read more

(Видео) Апасиев: Предлагаме патните трошоци на пратениците да се намалат четирикратно

Прес конференција на пратеникот Димитар Апасиев, по повод поднесениот Предлог-закон за изменување на Законот за пратеници од страна на Левица,

Read more