Очигледно е дека нападот во Москва е спонзориран од други држави, вели портпаролот на владејачката турска партија

Терористичките напади како масакрот во концертната сала Крокус во Москва, обично имаат државни спонзори, кажа Омер Челик, портпаролот на турската Партија на правдата и развојот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Концертната сала во Москва минатиот петок ја нападнаа и запалија група вооружени луѓе, кои убија 143 лица и ранија повеќе од 300. Руските безбедносни служби од тогаш уапсија единаесет осомничени, вклучувајќи четворица наводни извршители.

„Очигледно е дека таква професионална акција не може да се изврши без поддршка од разузнавачки служби на некоја држава“, кажа Челик.

Таквите настани, според него, секогаш имаат спонзори, укажувајќи на „лобијата кои сакаат војната да продолжи“, односно да продолжи конфликтот во Украина.

Челик наведе дека турските разузнавачки агенции ѝ помагаат на Русија во борбата против тероризмот, а Анкара ѝ испрати на Москва „искрено сочувство“ за трагедијата во Крокус сити хол.