Медиуми: Холандија сака да им забрани на владините работници користење на Фејсбук

Холандија е загрижена за безбедноста на податоците на платформата за социјални медиуми на Мета.

Холандската влада може да им забрани на јавните службеници да користат Фејсбук поради загриженоста за безбедноста на податоците на платформата, објави во понеделникот весникот Де Телеграф. Министерката за дигитализација Александра ван Хафелен изјави за весникот дека се чека формален извештај за ова прашање.

Таа рече дека владата има долготрајни резерви за тоа како Мета, американската матична компанија на социјалната мрежа, постапува со чувствителните информации на корисниците. Минатиот ноември, холандската управа за заштита на податоци (АП) беше замолена да даде совет дали владините службеници треба да користат Фејсбук. Се очекува наскоро да даде одговор, додаде ван Хафелен.

Извори за „De Telegraaf“ рекоа дека меморандум за наметнување забрана веќе се подготвува откако холандските власти ја оценија реакцијата на Мета на нивната загриженост како несоодветна. Се прават подготовки на владино ниво за исклучување на платформата, се тврди во извештајот.

Минатата година, владата на премиерот Марк Руте им забрани на владините службеници да ја инсталираат апликацијата за споделување видеа „TikTok“ на нивните работни телефони, наведувајќи загриженост за можна шпионажа. Услугата е во сопственост на кинеската компанија „Bytedance“.

Овој потег го најави воведувањето на список на апликации однапред одобрени за владините уреди. Официјални лица тогаш посочија дека Фејсбук и Инстаграм би можеле да бидат отстранети од листата во иднина.

Минатата недела, ван Хафелен објави, како што го нарече нејзиното последно ажурирање, на X (поранешен Твитер), платформа во сопственост на милијардерот Илон Маск. Таа изјави за националните медиуми дека одлуката е лична и мотивирана од одбивањето на Х да се усогласи со законите на ЕУ за податоци.

„Тоа е исто така линијата што отсекогаш сме ја избирале со Фејсбук“, изјави таа за NU.nl. „Ние разговараме со нив доколку не ги почитуваат правилата. Потоа правиме разговор да видиме дали работат на тоа. Но, со Маск тој разговор никогаш не се случи. Тој не е отворен за тоа“.