Партијата на Орбан го бојкотира гласањето за проширување на НАТО со Шведска

Унгарија е последната преостаната брана во одобрувањето на кандидатурата на Шведска да се приклучи на воениот блок предводен од САД.

Пратениците од владејачката партија во Унгарија одбија да присуствуваат на вонредното гласање за апликацијата на Шведска за влез во НАТО, инсистирајќи дека лидерот на нордиската држава мора да се сретне со премиерот Виктор Орбан пред да одлучат за ова прашање.

Во соопштението објавено во понеделникот, Фидес рече дека гласањето за ратификација треба да се одржи за време на редовна парламентарна седница, но додаде: „Очекуваме шведскиот премиер прво да ја посети Унгарија“.

„Ако ова е важно прашање за Швеѓаните, шведскиот премиер очигледно ќе дојде во Будимпешта“, додаде партијата на Орбан.

Шведскиот премиер Улф Кристерсон изрази подготвеност да го оствари патувањето, но рече дека тоа ќе го направи само откако ќе биде одобрена апликацијата на неговата земја за НАТО, оставајќи нејасно како ќе постапат пратениците на Фидес.

За време на состанокот со шефот на НАТО, Јенс Столтенберг минатиот месец, Орбан рече дека ќе ја повика партијата да гласа за ратификација „во првата можна можност“ – зборови што Амбасадата на САД во Будимпешта ги цитираше подоцна во понеделникот, велејќи дека дневната вонредна седница на парламентот би му ја дала му ја дала таа можност.

Опозициската пратеничка Агнес Вадаи тврди дека Орбан го одложува гласањето поради неговата „лична суета“, велејќи за АФП дека се обидува да „добие насловни во меѓународниот печат додека прави гест кон рускиот претседател Владимир Путин со поткопување на единството на НАТО и ЕУ. .“

Иако Унгарија ја осуди руската воена акција во Украина – која поттикна апликации за НАТО и од Шведска и од Финска – таа одби да ги следи другите земји на ЕУ во санкциите за Москва или обезбедувањето оружје на Киев. Парламентот во Будимпешта минатиот март гласаше за пристапување на Финска по неколкумесечни политички расправии, но ја одложи одлуката за кандидатурата на Стокхолм со месеци.

Орбан постојано повикуваше на прекин на огнот во Украина и на мировни преговори меѓу Москва и Киев, инсистирајќи дека Украина не може да се надева дека ќе ја победи Русија на бојното поле. Неговиот став, како и противењето на Будимпешта на санкциите кон Русија и нејзиното блокирање на воената помош на ЕУ за Украина, доведе до оцрнување на Унгарија во Киев и закана со контрасанкции од Брисел.

„Западот сè уште мисли дека времето е на наша страна. Сепак, мислам дека е спротивното. Мислам дека времето е на страната на Русите и колку подолго трае војната, толку повеќе луѓе ќе умираат, а рамнотежата на силите нема да се промени во корист на Украина“, изјави Орбан за локална радио станица минатата недела.

Унгарското национално собрание ќе има уште една можност за ратификација кога ќе се состане на 26 февруари, иако останува да се види дали членовите на Фидес ќе дадат согласност.