Зеленски ќе ги отпушти замениците на неговиот врховен генерал

Врховниот командант на вооружените сили на Киев Валери Залужни, ќе биде сменет оваа недела според извори во Киев.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски, планира да го отпушти својот врховен генерал Валериј Залужни во следните неколку дена и најверојатно ќе ги отпушти и сите заменици на командантот, тврди членот на парламентот на земјата „Рада“ во објава на Телеграм.

Очекуваното отпуштање на Залужни првично беше откриено минатата недела од неколку медиуми. Сепак, поради протекување на информациите во печатот, Зеленски се чини дека ја одложи одлуката. Сепак, тој во неделата призна дека ќе го смени својот врховен командант и ќе спроведе „сериозен“ ремонт на раководството на земјата.

Според пратеникот Алексеј Гончаренко, во тандем со отпуштањето на Залужни, претседателот има намера да ги отпушти и сите заменици на генералот, вклучително и Евгениј Мојсјук, Николај Балан и Михаил Забродски. Претходниот ден Гончаренко, исто така, ги осуди сите обиди да се намалат достигнувањата на Залужни и ги нарече изгледите за негово отпуштање „целосна срам“ за Зеленски, додавајќи дека е „погрешно“ да се „да се играат политички игри и да се подигнат тензиите во општеството. за време на војна“.

Додека Зеленски сè уште не кажал кога Залужни ќе биде пуштен да си замине, друг пратеник во Радата, Евгениј Шевченко, предложи командантот да биде разрешен од функцијата некаде оваа недела. После тоа, тој наводно, ќе отпатува во Британија за да служи како амбасадор на Киев, рече Шевченко, истакнувајќи дека таквата позиција во суштина ќе биде „политичка пензија“ за генералот.

Отпуштањето на Залужни доаѓа по неколкумесечни напнати односи меѓу него и украинскиот претседател. Тоа е откако двајцата се скараа околу нивните проценки за ситуацијата на бојното поле по неуспешната летна контраофанзива на Киев. Во една статија за Економист во ноември, Залужни ја опиша ситуацијата на теренот како „ќорсокак“, додека Зеленски жестоко го отфрли тој приказ.

Во интервју за италијанскиот информативен канал RAI TG1 во неделата, сепак, Зеленски се чинеше дека ја променил „песната“ и признал дека има проблеми на првата линија. За да се решат, тој рече дека треба да има целосен ремонт на раководството на земјата, кое нема да биде фокусирано на замена на само еден човек, очигледно мислејќи на Залужни.

Во меѓувреме, највисокиот украински командант, наводно, му рекол на претседателот, како што пишува „Вашингтон пост“, дека никакви промени во раководството нема да резултираат со какви било брзи подобрувања на бојното поле, инсистирајќи дека на силите на Киев им требаат повеќе регрути за да добијат предност. Тој, исто така, нагласи дека Украина треба да се подготви за поголеми загуби на персонал во 2024 година.

Според руското Министерство за одбрана, Киев изгубил повеќе од 23.000 војници во јануари. Во декември, Министерството процени дека од почетокот на конфликтот, над 383.000 украински војници биле убиени или ранети.