Русија: САД го „загрозуваат мирот“ на Блискиот Исток

Нападите на Пентагон во Сирија и Ирак се нелегални според меѓународното право, изјави претставникот на Москва во ОН.

Вашингтон го разгорува пламенот на конфликтите на Блискиот Исток со изведување незаконски напади во Ирак, Сирија и Јемен, изјави рускиот постојан претставник во ОН Василиј Небензија.

Русија побара итна седница на Советот за безбедност на ОН откако САД извршија воздушни напади во Сирија и Ирак како одговор на нападот со беспилотно летало врз американската воена станица во Јордан.

Бомбашките напади „уште еднаш ја покажаа агресивната природа на американската политика на Блискиот Исток и целосното непочитување на нормите на меѓународното право од страна на Вашингтон“, рече Небензија за време на состанокот на Советот за безбедност на ОН во понеделникот во Њујорк.

Рускиот дипломат тврди дека САД „истураат бензин на огнот“ со изведување напади кои претставуваат „директна закана за меѓународниот мир и безбедност“ и ја поткопуваат „централната улога на ОН“. Тој повтори дека американските бази во Сирија се „нелегални“ бидејќи американското воено присуство не е одобрено од Дамаск.

Во обраќањето пред Советот за безбедност, американскиот алтернативен претставник за специјални политички прашања Роберт Вуд рече дека нападите биле „неопходни и пропорционални, во согласност со меѓународното право и во остварување на вроденото право на Соединетите држави на самоодбрана“.

На 28 јануари, беспилотно летало „камиказа“ погоди американска база позната како „Кула 22“ во близина на јорданско-сириската граница. При што загинаа тројца американски војници. Исламскиот отпор во Ирак – чадор група за исламистичките шиитски милиции – ја презеде одговорноста за нападот.

Белата куќа го обвини Иран дека организирал напади врз американски персонал. Техеран ги отфрли обвинувањата, инсистирајќи дека милициите дејствуваат независно и дека целат американски војници поради континуираната поддршка на Вашингтон за Израел за време на војната со Хамас во Газа.

САД и Велика Британија, исто така, ги погодија локациите на Хутите во Јемен како одговор на нападите со беспилотни летала и ракети на шиитски милитанти врз трговски бродови во Црвеното Море и Аденскиот Залив. Хутите ветија дека ќе продолжат да ги гаѓаат бродовите додека не се прогласи траен прекин на огнот во Газа. Во меѓувреме, САД ветија дека ќе продолжат да ја штитат „слободата на навигација која служи како основа на глобалната трговија во еден од најкритичните водни патишта во светот“.