Роберт Кенеди Џуниор ги критикува американските напади врз Сирија и Ирак

Кандидатот за претседател на САД го повика Вашингтон да ги повлече „недобредојдените“ трупи од Блискиот Исток.

САД треба да ги повлечат своите копнени трупи од земјите од Блискиот Исток кои не ги одобруваат, изјави независниот кандидат за американски претседател Роберт Кенеди Џуниор.

Тој рече дека ескалацијата можела да се избегне, реагирајќи во објава Х (поранешен Твитер) на нападот на Вашингтон врз повеќе од 80 цели, наводно поврзани со Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ) во Ирак и Сирија, во воздушниот напад со широк опсег.

Централната команда на САД соопшти дека погодила 85 цели поврзани со Иран во Сирија и Ирак како одмазда на неодамнешниот напад на борците „поврзани со Иран“ во кој загинаа тројца американски војници во Јордан. Во постот X на претседателот Џо Бајден се вели дека САД „не бараат конфликт на Блискиот Исток или на кое било друго место во светот. Но, до сите оние кои се обидуваат да ни нанесат штета: Ние ќе одговориме“, и покрај тоа што Иран негира вмешаност во инцидентот.

„Ако „не бараме конфликт“, тогаш ајде да ги извлечеме војниците од таму“, рече Кенеди, очигледно реагирајќи на изјавата на Бајден. „Тие не се добредојдени. Тие не се потребни“, додаде тој.

Кенеди тврди дека сегашната ескалација немаше да биде неопходна доколку Вашингтон не ја ставеше својата војска на нишанот на шиитските милиции. Тој го опиша постоењето на овие групи „како наследство од нашата нелегална војна во Ирак“. Тој потсети дека и Ирак и Сирија побарале од американските војници да ја напуштат нивната територија додека Иран нема да толерира воено присуство на Америка на нејзините граници.

Покрај повлекувањето на американските војници „од Блискиот исток“, Кенеди го повика Вашингтон наместо тоа да воспостави врски со регионалните сили. Претседателскиот кандидат, исто така, го опиша присуството на војници во областа како „неодбранливи цели за секој во регионот кој сака да предизвика конфликт“.

Ирак ги прекори САД поради воздушните напади, велејќи дека тие претставуваат „кршење на ирачкиот суверенитет“ и „претставуваат закана што може да ги доведе Ирак и регионот во страшни последици. Сириската војска, цитирана од новинската агенција САНА, ја осуди рацијата како „агресија на американските окупаторски сили“.