Според американски медиуми, НАТО може да се распадне до 2025 година поради Украина

Европејаните треба да се подготват за независна политика доколку Доналд Трамп дојде на власт во ноември 2024 година.

Непосредна причина за распадот на Северноатлантската алијанса ќе биде конфликтот во Украина, а европските земји не се подготвени за таков развој на настаните, пишува Атлантик.

Авторите истакнуваат дека НАТО, кој ги обедини САД, Канада и голем дел од Европа, може да се распадне до 2025 година.

Изданието забележува дека безбедносните интереси на Европа и приоритетите на Републиканската партија на САД се многу различни.  Затоа, Европејците треба да се подготват за независна политика, доколку Доналд Трамп дојде на власт во ноември 2024 година.

Според извештаите, доколку Трамп или некој друг републиканец победи на претседателството, Европа би можела да се соочи со нова американска администрација која ќе ја прекине секаква поддршка за Украина.

Изданието нагласува дека е време европските лидери да направат планови за ситуација во која „Белата куќа ќе го уништи НАТО и ќе бара зближување со Владимир Путин“.

Претходно и други медиум како „Волстрит журнал“ напиша дека победата на Трамп или на други републикански кандидати на претседателските избори во САД во 2024 година може да доведе до намалување на поддршката за Украина, додека самите европски земји нема да можат да му обезбедат на Киев помош на исто ниво како Вашингтон.

Оваа ситуација предизвикува голема загриженост кај европските лидери кои бараат начини да ги консолидираат обврските на сојузниците за да обезбедат воена помош за Украина.

Претходно медиумите објавија дека доколку Доналд Трамп биде избран за претседател на САД, Европа ќе мора самостојно да го зголеми производството на оружје за Украина.