Продолжува судењето на осомничените водачи на ОВК за воени злосторства

Денеска во Специјализираните совети на Косово во Хаг продолжува судењето за случајот против поранешните водачи на ОВК, Хашим Тачи, Кадри Весељи, Јакуп Красниќи и Реџеп Сељими, пренесува Газета експрес.

Судењето започна во 9 часот, а третиот ден по ред вториот сведок на обвинителството ќе одговара на прашања од обвинителството и одбраната.

Тачи, Весељи, Сељими и Красниќ се обвинети за воени злосторства и злосторства против човештвото, убиства, прогон на политичка и етничка основа, незаконско апсење и приведување и други нехумани дела.

Кривичните дела се оквалификувани, во шест точки, како злосторства против човештвото, а во четири како воени злосторства. Судењето започна на 3 април, а Тача, Весеља, Сељими и Красниќ се во притвор во Хаг од октомври 2020 година.