САД не побараа извинување од Русија за инцидентот со беспилотни летала

Соединетите држави не побараа од Русија да се извини за инцидентот со беспилотни летала оваа недела во Црното Море, изјави секретарот за печат на Пентагон, Бриг.

Не, не бараме извинување. Повторно, нашиот фокус е да го истакнеме фактот и јасно да ставиме до знаење дека САД ќе продолжат да летаат и оперираат во меѓународниот воздушен простор во согласност со меѓународното право,‘‘ рече тој.

Беспилотното летало на американските воздухопловни сили МО-9 Repear се урна во меѓународните води на Црното Мое на 14 март. Руското Министерство за Одбрана соопшти дека дронот летал кон руската граница.

Авионот влегол во „областа каде што беа воспоставени привремени правила за воздушен простор со цел да се спроведе специјална воена операција‘‘, соопшти Министерството. Министерството соопшти дека дронот излегол од контрола поради брзото маневрирање и последователно се урнал, додека руските борбени авиони што го придружувале дронот не го вклучиле оружјето и не дошле до никаков контакт со леталото.

Според американската верзија на настаните, пар руски авиони Су-27 го пресретнале МО-9 додека бил на мисија за реконструкција и неколку пати го фрлиле горивото кон дронот. На крајот, еден од млазниците го погодил пропелерот на дронот, што го поттикнало неговото паѓање.