Пентагон потроши најмалку 1,5 милиони долари за уништување на трите балони

Американската војска потрошила најмалку 1,5 милиони долари за да собори три летечки објекти за кои сега верува дека најверојатно биле цивилни балони, изјави неименуван претставник на одбраната, според Волстрит журнал.

Споменатата сума се однесува само на цената на четирите ракети AIM-9H „Sidewinder“ кои биле истрелани кон балони над териториите на Алјаска, Јукон во Канада и езерото Хјурон.

Тие 1,5 милиони долари не ги вклучуваат трошоците за распоредување на морнарицата, крајбрежната стража, Националната гарда на Алјаска и канадските сили вклучени во потрагата по остатоците, што веројатно ќе додаде стотици илјади долари за „одбрана на небото на Америка“. 

Американските власти претходно објавија дека потрагата по остатоците од трите соборени летечки објекти е прекината.

Првиот таков објект беше соборен на 12 февруари, откако го прелета целото копно на Америка и од вториот пат, бидејќи првиот истрелан проектил го промаши. Секој од проектилите што се користат за цел на балоните чинат најмалку 400.000 долари, изјави претставник на одбраната.

Воени извори објаснуваат и дека во трошоците не е вклучено летот на авионот и ангажирањето на пилотот, бидејќи летот се смета за дел од обуката на пилотите и тој веќе бил платен за тие часови лет.

ФБИ интервјуирало хобисти на балони, обидувајќи се да утврдат кому му припаѓаат соборените предмети, но допрва треба да донесе официјален заклучок за истрагата, според познавачите на случајот.

Администрацијата на Бајден рече дека врз основа на нејзината сегашна проценка, објектите најверојатно не претставуваат непосредна закана за безбедноста на САД, а претседателот Џозеф Бајден изјави дека проценката на разузнавачката заедница „е дека овие три објекти најверојатно се поврзани со приватни компании, рекреативни или истражувачки институции кои го проучуваат времето или спроведуваат конкретни истражувања“.

Портпаролката на Пентагон Сабрина Синг минатата недела изјави дека не веруваат дека трите летечки објекти припаѓаат на „странски ентитет“.

Пекинг негираше дека станува збор за шпионски авион, велејќи дека се работи за метеоролошки балон кој неочекувано заврши над САД. Поради „случајот со балон“, државниот секретар Ентони Блинкен во последен момент ја откажа посетата на Кина, а американскиот Конгрес го осуди „прелетот на кинескиот балон“ како „дрско кршење на суверенитетот на САД“.  

На минатонеделната безбедносна конференција во Минхен, еден од највисоките претставници на Кина за надворешна политика, Ванг Ји, ја критикуваше „ хистеричната“ реакција на САД.