(Фотогалерија) Дали Бујар Османи пробува да направи меѓуетнички конфликт во Македонија

Инцидент се случи на денешниот протест против прифаќање на францускиот предлог. Додека демонстрантите се движеа кај трговскиот центар Мавровка група од петнаесетина луѓе. искотистувајќи ја полицијата пукаа со огнено оружје и маваа со камења по демонстрантите.

Како што сведочат нашите репортери од местото на настанот, групата стоела покрај полицијата и пукала кон демонстрантите, а полицијата не реагирала во ниту еден момент, а ниту одблиску брутално како вчерашните апсења и тепања пред Собранието.

Инаку претходно министерот за надворешни работи, Бујар Османи буквално се закани со меѓуетнички конфликти доколку не се прифати францускиот предлог.

Содржината е превземена од infomax