По реакциите од Украина, Биковиќ е исфрлен од третата сезона на серијата „Белиот лотос“

Српскиот актер Милош Биковиќ е исфрлен од актерската екипа на „Белиот лотос“ на HBO по критиките од Министерството за надворешни работи на Украина, според извештајот на Variety од 2ри февруари.

„Решивме да се разделиме со Милош Биковиќ и улогата ќе биде преработена“, се вели во соопштението на HBO.

На 24ти јануари, Министерството за надворешни работи на Украина објави објава на Х (Твитер) во која се вели дека српскиот актер и руски државјанин „ја поддржува Русија од почетокот на целосната инвазија“. Министерството тогаш директно го именуваше HBO, велејќи: „Дали е во ред да работите со лице кое поддржува геноцид и го прекршува меѓународното право? На видеото што ја придружува објавата се гледа како Биковиќ добива почесен медал од рускиот претседател Владимир Путин во 2018 година и го нарекува актерот „странски гласноговорник на Кремљ“.

Поради неговиот професионален ангажман во Русија, драмскиот уметник е мета на критики од Украина, а тамошното министерство објави монтирано видео во кое се прикажани делови од неговите филмски улоги и реплики од сценариото со неговите изјави за Русија и потсетување на наградите што ги примени во Москва и Белград.

По обвинувањата против српскиот актер се огласи и МНР на Србија кое посочи дека наводите се целосно неосновани.

– Република Србија наследува долга традиција на културно творештво и ние сме многу горди на уставно загарантираното право на слободно научно и уметничко творештво. Нагласуваме дека тврдењата на украинската страна се неосновани, бидејќи Милош Биковиќ пред се е еден од најпопуларните и најталентираните српски актери од својата генерација, кој иако млад, веќе остави свој белег во српската и меѓународната кинематографија – се вели во соопштението и се додава:

„Ве потсетуваме дека министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ на Денот на српската дипломатија во 2019 година на Милош Биковиќ му врачи повелба за неговиот исклучителен личен придонес во промоцијата на Србија и нејзиното богато културно творештво во светот“.

„Пораснав во земја разурната од војна. Кога имав 11 години, деновите и ноќите ги поминував во засолниште, додека мојата земја и мојот роден град беа бомбардирани. Никогаш никому не би посакал таков пустош. Секој ден има се повеќе конфликти низ целиот свет. Секој од нив е различен. И секој еден од нив е одличен. Би сакал сите да престанат и да преовлада принципот на љубовта. Денеска против мене се води таргетирана кампања која преку надворешно влијание создава сериозен преседан, фрлајќи сенка врз суштината на уметничката слобода. Резултатот од таквиот наратив е триумфот на лагите и пораз на уметноста. Чест ми е што сум избрана да бидам дел од White Lotus, ТВ серија која многу ја почитувам и со колегите кон кои имам најголема почит. Но, моето учество во неа не е возможно од причини надвор од доменот на културата и нема да се поклонувам на наратив кој го загрозува мојот интегритет. Сакам да им се заблагодарам на сите што беа со мене, а на колегите им посакувам голем успех во новата сезона. И покрај се, сепак верувам дека уметноста лечи и може да го обедини човештвото. Затоа, моите верувања и мојата посветеност на уметноста ќе останат непроменети“, реагираше Биковиќ.

Првата сезона од серијата, која беше премиерно прикажана во јули 2021 година и е сместена на Хаваи, доби 20 номинации за Еми награда во 13 категории за 10 победи. Втората сезона од декември 2022 година, сместена на Сицилија, доби 23, а Џенифер Кулиџ доби Еми за најдобра споредна женска улога за нејзината улога како Тања МекВоид.

Креатор, сценарист и режисер на серијата е Мајк Вајт, кој е и извршен продуцент заедно со Дејвид Бернард и Марк Камин.