Вучиќ: Курти е крив за сѐ, Србите не сакаа да трпат терор повеќе

Српскиот претседател Александар Вучиќ во вонредното обраќање до јавноста се осврна на конфликтот во Косово, кој резултираше со четворица загинати – еден косовски полицаец и тројца Срби.

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека тројцата напаѓачи се уапсени, дека тие се професионалци и индиректно ја вмеша Србија, а Вучиќ не можеше да ги премолчи тие обвинувања.

„Не можевме да и се обратиме на јавноста порано бидејќи немаме ефективна контрола на Косово од 1999 година, па моравме самите да истражиме што се случува за да можеме да му ја пренесеме вистината на луѓето и да го подготвиме теренот за донесување одлуки“, започна Вучиќ и продолжи:

„Околу 2 часот и 46 минути ноќеска, група Срби од Косово и Метохија поставија два камиони како барикади во Бањска, на северот на Косово, потоа пристигнува косовската полиција и се обидува да ги отстрани тие барикади и тогаш доаѓа до конфликт. Во него загинал еден полицаец, а друг е ранет. Во 8:57 приодите се затворени, а судирите се уште траат. Во 10 часот и 15 минути Албанците објавија четири зони каде се одвиваат антитерористички операции. Што всушност се случи?”

Вучиќ дополни дека Србите, но не луѓето од централна Србија, туку од Косово, се побуниле бидејќи не сакаат повеќе да го трпат теророт на Курти.

„Од 3 ноември, кога Курти го разреши командантот Ѓуриќ, 62 пати користеле т.н. Косовската полиција против Србите, 22 ескалирачки потези на север, 65 етнички мотивирани напади врз Србите. Беше само прашање на време кога оние што ги гони полицијата ќе се обидат да направат нешто за себе и за своите семејства. Но, не сакам да го оправдам ова на кој било начин, тоа не е можно. Тоа е за осуда и тоа е нешто што никому не му требаше, а најмалку на српскиот народ. Особено во моментот кога сите сфатија дека Курти е главниот организатор на хаосот во Косово“, нагласи Вучиќ.

Според него, Србите биле целосно опколени и врз нив бил извршен брутален напад. Тој праша зошто КФОР не ја спровеле акцијата, бидејќи така бројот на жртви би бил помал.

„Тие му дадоа слобода на Курти да убие што повеќе луѓе. Она што го знаеме е дека биле убиени тројца Срби, двајца секако од снајперисти и кога не било потребно да се ликвидираат, а двајца биле тешко ранети. Стравуваме дека е убиено и четврто лице. Следевме и дознавме што прави албанската полиција, но тешко е поради преводот. Имаме аудио снимка на која албанската полиција се смее и вели „Нека умре, немаме причина да му помогнеме“. Само да видите како некои „професионално“ го прават тоа.

Тој, исто така, тврди дека снајперисти пукале во куќи на цивили. Нагласи дека напаѓачите пристигнале во манастирот само за да им помогнат на двајцата ранети, а не затоа што сакале да направат камп или да вмешаат некого во него.

„Курти е единствениот виновник за сè. И дел од меѓународната заедница која му помага. Тој е единствениот што сака конфликти и војна, неговата животна желба е да не вовлече во војна со НАТО. Жал ми е што тамошните Срби паднаа на на неговите провокации. Наше е да направиме се што можеме за да спречиме повеќе крвопролевање и да го зачуваме мирот. Но, ако некој мисли дека… За тоа подоцна, не е важно. Кога ќе донесеме одлука, ќе ве известиме. Знам на што се способни луѓето во бесот, но да бидеме паметни“, рече претседателот на Србија.

Вучиќ продолжи да инсистира дека Албанците, или како што ги нарече Косоварите во повеќето негови обраќања, се виновни за ескалацијата и дека нема потреба да се ликвидираат оние кои убиле и раниле еден полицаец.