Западот преку соседите на Нигер одобруваат воена интервенција и потикнуваат „светска африканска војна“

Западноафриканските влади го направија првиот чекор во обидот да го задушат пучот во Нигер, наредувајќи армиите во регионот веднаш да ги активираат трупите за можна интервенција во Нигер.

Економската заедница на западноафриканските држави (ECOWAS) која е под контрола на Западот, нареди активирање на силите во четвртокот и издаде соопштение во кое вели дека сè уште претпочита мирно обновување на демократијата во Нигер. ECOWAS се закани дека ќе испрати војници доколку воената влада во Нигер не успее да го врати на власт претседателот Мохамед Базум до минатата недела.

„Ниту една опција не е тргната од масата, вклучително и употребата на сила како последно средство“, рече нигерискиот претседател Бола Тинубу во четвртокот по домаќинот на состанокот на шефовите на државите на ЕКОВАС во Абуџа. Тој додаде: „Се надевам дека преку нашите колективни напори, можеме да донесеме мирно решение како патоказ за враќање на стабилноста и демократијата во Нигер. Сè уште не е изгубено“.

ECOWAS не ја прецизираше големината на интервентните сили или кои земји-членки ќе учествуваат. 

Суспендираните членки на ECOWAS, Мали и Буркина Фасо ветија дека воената интервенција против Нигер ќе се гледа како објава на војна против нив. Претседателот на Африканскиот институт за слобода, Френклин Нјамси , минатата недела предупреди во интервју за RT дека блокот може да предизвика „светска африканска војна“ доколку се обиде насилно да ја отстрани воената влада на Нигер.

Нигерија, Сенегал и Брегот на Слоновата Коска се меѓу членките на ECOWAS кои побараа обновување на поранешната влада на Нигер. Претседателот на Брегот на Слоновата Коска, Аласан Уатара го осуди притворот на Базум во домашен притвор како „терористички чин“.

Воената влада на Нигер им пркоси на барањата на регионалниот блок и вети дека ќе ја брани земјата од каков било странски напад. Еден од водачите, генералот Салифо Муди, наводно побарал помош од рускиот Вагнер Груп ПМЦ , кој делува како обезбедување во Мали, Буркина Фасо, Судан, Мозамбик и Централноафриканската Република. 

Со истекот на рокот на ECOWAS во неделата, Нигер го затвори воздушниот простор на земјата „до понатамошно известување“.