Која е Марија Захарова, челичната дама од истокот?

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, од чии зборови трепери половина планета, на 24 декември го прослави својот 47 роденден.


Таа танцуваше на „Каљинка“, се радуваше со трубите во Гуча, а со истата страст можеше и да се закани: „Ќе ме пуштите да зборувам, или сакате да го слушнете звукот на руските ракети“.


Ако Западот сакаше да биде реален, можеби титулата „муза на феминизмот“ би ѝ припаднала токму на неа. Затоа што таа е токму тоа – доказ дека жената може да биде моќна и силна, но дека за тоа не мора да се откаже од својата женственост.

Ќерка на дипломатите Владимир и Ирина, која порасна во Пекинг, стана една од најмоќните жени на планетата. Од нејзините груби и понекогаш дрски зборови, Европа знае да трепери, а тектонските нарушувања знаеа да се пренесат уште подалеку, преку океанот. Таа зборува со гласот на Москва, Владимир Путин стои зад нејзините зборови.
Захарова на нејзиниот Телеграм канал напиша: „Доколку постоеше начин да се уништи Русија, тие веднаш ќе го направеа тоа. Да постоеше начин да ја запленат нафтата, гасот, дијамантите, водата за пиење и се на светот, тие тоа веднаш би го направиле. Таков начин нема, „Фала му на Бога“.


Не допирајте и ја Русија, секој што ќе посегне по неа, Захарова го коси со рафали од зборови сочинети од метафори и сарказам. А за убиствените реченици, Марија може да се заблагодари на нејзиниот природен талент и на студиите по меѓународно новинарство. „140 знаци се премалку, сакам да пишувам малку повеќе, а не да одговарам со „Да“ или „Не“, зошто не го сакам „Твитер“, затоа „Телеграм“ ми е омилена платформа, кажува Захарова, а нејзините објави ги следат повеќе од половина милион луѓе.


Захарова знае и во најкритичните ситуации да остане духовита. Така, непосредно пред почетокот на специјалната воена операција во Украина, таа ги „замоли“ американските медиуми, кои континуирано лицитираа со датумот кога Русија ќе ја нападне Украина, да и дадат распоред на руските инвазии за да си го испланира одморот. Захарова е портпарол на Министерството за надворешни работи од август 2015 година, а претходно беше директор на Прес-службата на постојаниот претставник на Русија во ОН.


Задачата на Захарова, кога стана првата жена на таа позиција, портпарол на Министерството за надворешни работи, не беше само да ја модернизира прес-службата на министерството, туку и да ја подигне од темел. „Советскиот пропаганден систем престана да работи, така што немаше што да се уништи или промени – моравме да изградиме нешто на сосема други основи“, објасни Марија, која често ги критикуваше новинарите дека не се ни обидуваат да ја разберат Русија.


Захарова е мажена за инженерот Андреј Макаров, со кој ја има ќерката Маријана.


Медиумите пишуваат и дека нејзиното хоби е пишување песни и дека таа е автор на песната за љубовно раскинување „Платив за се“, која ја изведува популарната пејачка Каќа Лел. Нејзино дело е и трогателната песна „Да се ​​потсетиме“, посветена на паднатиот руски пилот Олег Пешков.

Таа е љубител на цвеќињата и природата, па меѓу нејзините фотографии на интернет може да се видат разни видови цвеќиња фотографирани ширум светот.


Владимир Путин ја одликуваше Захарова со Орден на честа за нејзините заслуги и „придонес во остварувањето на надворешната политика на Руската Федерација“. Но, ја „награди“ и Западот – со воведување санкции.