Русија обвини дека САД стојат зад терористичкиот напад во Севастопољ

Во соопштението на Министерство за надворешни работи на Руската Федерација во врска со терористичкиот напад врз Севастопољ (24 јуни 2024 година),, Русија ги обвинува САД и Киев дека стојат за терористичкиот напад кој се случи во Севастопољ. Во прилог ви го пренесуваме соопштението:

На 23 јуни режимот во Киев со поддршка на САД и неговите сателити, изврши уште едно грозоморно терористичко злосторство врз цивилното население на Русија. Севастопољ беше нападнат. За терористичкиот напад специјално е избран еден од најважните православни празници – Педесетница.

Загинаа четири лица, меѓу кои двегодишно дете и деветгодишно девојче, кои играа на градската плажа. Лекарска помош побарале 151 лице, од кои 82 се хоспитализирани – 55 возрасни и 27 деца, многумина се во тешка состојба. На сите им е обезбедена квалификувана медицинска нега.

Според Министерство за одбрана на Русија, користени се американски оперативно-тактички ракети ATACMS, опремени со касетни боеви глави за да се зголеми нивната смртоносност. Сите мисии на летот беа внесени од американски специјалисти врз основа на нивните сопствени податоци за сателитско извидување. Американски извидувачки дрон Global Hawk бил на должност на небото во близина на Крим.

Истражниот комитет на Русија веднаш започна истрага за ова злосторство. Сите одговорни за овој и други терористички напади на територијата на Руската Федерација ќе претрпат неизбежна казна.

Нема сомнеж за вмешаноста на САД во ова злобно злосторство. <…> Одговор на ова злосторство секако ќе следи.

Западните престолнини продолжуваат криминално да ги замолчуваат варварските акти на режимот на Зеленски, а нема осуда од меѓународните организации. Руската Федерација уште еднаш повикува на соодветна проценка на уште едно злосторство од режимот во Киев и од Западот.

Русија изразува искрена благодарност за сочувството изразено од официјални претставници на пријателски држави, како и претставници на европската и американската јавност. Зборовите на сочувство продолжуваат да се доаѓаат.

Жалиме со цел Севастопољ каде денешниот ден е прогласен за ден на жалост. Изразуваме сочувство до роднините на жртвите, а на ранетите им посакуваме брзо закрепнување.