Дали Русија „повторно“ се замеша во изборите во САД? Путин го преферира Бајден за претседател

Русија ќе работи со кого и да изберат Американците, но има свои преференции, рече Владимир Путин.

Москва има претпочитан исход од ноемвриските претседателски избори во САД, изјави вчера рускиот претседател Владимир Путин.

Зборувајќи со новинарот Павел Зарубин на маргините на Форумот за идни технологии во Москва, Путин се осврна на тековната изборна кампања во САД, велејќи дека би било несоодветно Русија да се меша во внатрешното американско прашање.

На прашањето кој би бил подобар за Русија, актуелниот претседател Џо Бајден или неговиот републикански противкандидат Доналд Трамп, сепак, Путин одговори недвосмислено.

„Бајден. Тој е поискусен и попредвидлив човек, тој е политичар од стариот вид. Но, ние ќе работиме со секој лидер кој ќе ја добие довербата на американскиот народ“, рече тој.

Путин се осврна на медиумските извештаи за когнитивниот пад на Бајден велејќи дека тој навистина не го видел кога се сретнал со американскиот лидер во Швајцарија пред три години.

„Па што ако си ја удри главата излегувајќи од хеликоптер? Кој од нас не ја удрил главата во хеликоптер, нека го фрли првиот камен“, рече Путин. „Јас не сум доктор“.

Според рускиот претседател, единственото нешто што е важно за Москва е политиката на Вашингтон, која тој ја опиша како „штетна и погрешна“.

Путин, исто така, ги коментираше неодамнешните забелешки на Трамп во врска со одредени членки на НАТО кои не посветуваа толку голем дел од својот БДП на војската колку што бара блокот.

Пристапот на Трамп кон НАТО „има одредена логика“, рече Путин, но и позицијата на европските земји навикнати да живеат под американскиот „нуклеарен чадор“ без никакво прашање. НАТО „е инструмент на надворешната политика на САД“ и ако САД решат дека повеќе не го користат, тоа е привилегија на Вашингтон, рече Путин. „Нека го средат тоа сами“.