Израел го доживеа најсмртоносниот ден во Газа

Израелскиот премиер вети одмазда откако Хамас уби 21 војник во еден напад, најмногу од почетокот на војната.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во вторникот вети одмазда против Хамас откако израелските одбранбени сили (ИДФ) загубија 24 војници во Газа, што е најголем број на загинати во еден ден од почетокот на нивната војна против палестинската милитантна група во октомври.

ИДФ во вторникот соопшти дека 21 нејзин член биле убиени во близина на Кан Јунис еден ден претходно, кога борците на Хамас истрелале противтенковски проектили врз нив. Резултирачката експлозија предизвика уривање на две згради додека многу израелски војници беа или внатре во објектите или во близина.

„По експлозијата, командантите кои дејствуваат на терен, заедно со спасувачките тимови кои пристигнаа на местото на настанот, спроведуваат многу сложена операција за евакуација на жртвите и лоцирање на повредените“, соопшти ИДФ.

Израелските власти не дадоа детали за другите три жртви на ИДФ во понеделникот.

Нетанјаху го нарече понеделникот „еден од најтешките денови од избувнувањето на војната“. Тој рече дека ИД го истражува инцидентот за „да ги извлече потребните лекции и да направи се за да ги зачува животите на нашите воини“.

„Во името на нашите херои, за доброто на нашите животи, нема да престанеме да се бориме до апсолутна победа“, додаде тој.

Повеќе од 25.000 луѓе – главно цивили – се убиени во палестинската енклава од почетокот на војната, според здравствените власти во Газа. Хамас го предизвика конфликтот со ненадејни напади во кои загинаа повеќе од 1.100 луѓе – вклучувајќи речиси 700 израелски цивили и 71 странец – и зеде стотици заложници назад во Газа. Околу 220 војници на ИД се убиени од почетокот на израелската копнена офанзива кон крајот на октомври.

Израелските трупи го опколија Кан Јунис, вториот по големина град во Газа, каде ИДФ верува дека се кријат лидерите на Хамас. Палестинските здравствени власти во понеделникот соопштија дека израелските сили упаднале во една од болниците во градот и опседнале друга.