(Видео) Украински ММА борец, победи Американец во Лас Вегас и скандираше: Русија, Русија

Еден од најконтроверзните ММА борци на денешницата повторно е во центарот на вниманието – Никита Крилов (31), момче родено во околината на Доњецк, скандираше „Русија, Русија“ по победата над Американецот Рајан Шпан. Овој инцидент што Крилов го направи во Лас Вегас добива дополнително значење ако се земе предвид дека тој е роден во Украина и дека на почетокот на кариерата се борел под знамето на таа земја.

Всушност, до неодамна, Крилов отворено застана на страната на Русија во војната што трае повеќе од една година и неодамна рече дека ќе биде првиот во редот за да добие пасош кога Луганск ќе стане меѓународно призната држава. На сето тоа следеше инцидент во Киев кога тој дојде на тренинг со руско знаме, поради што останатите членови се побунија и го избркаа од тимот.

Никита од тогаш живее во Москва, а неговото потекло го покажува со прекарот „Минер“, кој е посветен на Доњецк, рударски град на истокот на Украина. Во текот на 2022 година имаше многу интересна изјава за земјата што ја претставува.