Приведени тројца грчки државјани кои во Турција заминале како волонтери во хуманитарните акции

Де факто се приведени тројца грчки државјани кои отишле во областа Дефне во градот Хатај, Турција, како волонтери за поддршка во потрага и спасување по разорните земјотреси во ова област.

Веста ја пренесе Здружението на современи правници (Çağdaş Hukukçular Derneği – ÇHD) дека тројца Грци, кои биле однесени во полициското одделение „по дојава“, приведените тројца грчки државјани кои отишле во Дефне, една од најпогодените области на Хатај, за да ги поддржат напорите за пребарување и спасување, биле однесени во Менаџментот за миграција во Адана.

Во соопштението на Здружението се вели: „По информацијата дека се приведени 3 грчки државјани кои дошле во земјата да учествуваат во потрагата и спасувањето во Хатај, отидовме во полициска станица. Од полицијата велат дека лицата по „дојава“, поради безбедносни причини биле донесени во полициската станица.

Според извештаите на грчкиот јавен радиодифузен сервис – ЕРТ и неколку турски медиуми, тројцата уапсени се дел од волонтерска спасувачка мисија организирана од Т-34 Рабуристичката група. Тројцата уапсени се идентификувани според еден извештај како Панајотис Масурас, Александрос Базорас и Михалис Панајотопулос.

Тројцата спасувачи волонтери за кои моментално се верува дека се држат во притвор не се дел од мисијата што грчката влада што неодамна ја испрати да и помогне на Турција по двата силни земјотреси. Всушност, официјалната грчка мисија за помош при катастрофи, предводена од специјализираната единица на Грчката противпожарна служба веќе се врати во Грција.

На Фејсбук, Т-34 Лабуристичката група објави приложена фотографија од тројца мажи кои носат транспарент Т-34 со натпис: „3 наши другари кои отидоа да помогнат во народните комитети на жртвите од земјотресот“.