Путин: Неопходно е повторно да се брани татковината (видео)

Цела Русија се собра да ги поддржи хероите од Специјалните воени операции, сите се молат за нив и се подготвени да помогнат, изјави рускиот претседател Владимир Путин говорејќи на Парадата на победата на Црвениот плоштад. Рускиот лидер на сите граѓани им го честита овој голем празник.

„Битките кои одлучуваат за судбината на нашата татковина отсекогаш биле свети. Ние сме горди на припадниците на армијата, на сите оние кои се борат на првата линија. Нема ништо поважно од вашето воено учество. Иднината на нашата земја и луѓето зависат од вас“, рече Путин.

Рускиот лидер истакна дека нема ништо посилно во светот од единството и љубовта кон татковината, што ги чувствуваат Русите.

„Ги поздравувам сите оние кои се борат за Русија на бојното поле. За време на Големата патриотска војна, нашите херојски предци докажаа дека нема ништо посилно, помоќно и посигурно од нашето единство. Нема ништо во светот е посилен од нашата љубов кон татковината. За Русија! За нашите храбри вооружени сили! за победа!“, рече рускиот претседател.

Путин истакна дека цивилизацијата сега е на пресврт и дека повторно е започната вистинска војна против Русија.

„Се спротивставивме на меѓународниот тероризам, ќе ги заштитиме жителите на Донбас и ќе ја обезбедиме нашата безбедност“, нагласи претседателот.

Тој истакна дека Москва сака да види мирна, слободна и стабилна иднина и дека секоја идеологија на супериорност е одвратна, криминална и смртоносна. Како што наведе, западните елити зборуваат за својата ексклузивност, си играат со луѓето и предизвикуваат крвави конфликти, сеат русофобија, агресивен национализам и ги уништуваат традиционалните семејни вредности кои го прават човекот човек.

Претседателот нагласи дека Западот води политика на диктирање на сопствени правила, но заснована на систем на грабеж и насилство.

„Нивната цел, и тука нема ништо ново, е да постигнат колапс и уништување на Русија, да ги избришат резултатите од Втората светска војна, конечно да го скршат системот на глобалната безбедност и меѓународното право и да ги задушат сите суверени центри на развој.

Путин оцени дека руските противници не извлекле лекции од настаните од средината на минатиот век.

„Изгледа дека заборавија до што доведоа лудите тврдења на нацистите за светска доминација, заборавија кој го победи ова монструозно зло, кој застана како ѕид за нивната родна земја и не ги штедеше своите животи за ослободување на народот на Европа“, рече тој.

Шефот на државата потсети дека во некои западни земји се уништуваат споменици на советските војници и се создава култ на нацизмот.

Според неговите зборови, ваквата злоупотреба на подвизите и жртвите на победничката генерација е „злосторство, отворен реваншизам на оние кои цинично и отворено подготвија нова кампања против Русија, која собра неонацистички штетници од целиот свет за ова.”

Претседателот истакна дека акциите на Западот доведоа до конфликт во Украина.

„Преголемите амбиции, ароганцијата и уживањето неизбежно се претвораат во трагедии. Ова е причината за катастрофата што сега ја доживува украинскиот народ“, рече Путин.

Сите народи на СССР придонесоа за заедничката победа

На парадата беа присутни лидерите на земјите од Заедницата на независни држави. 

„Сите народи на СССР придонесоа за заедничката победа. Секогаш ќе го паметиме ова. Искуството на солидарноста и партнерството за време на воените години се непроценливо наследство и цврста основа за создавање праведен мултиполарен свет“, заклучи тој.

По парадата, лидерите положија венци на гробот на непознатиот војник во московската Александарска градина.

Видео од парадата: https://www.youtube.com/live/7fePQ36DvqA?feature=share