Израелските удари по новинарството

Според Синдикатот на палестинските новинари (СПН) најмалку 170 палестински новинари се повредени, а 33 медиумски организации бомбардирани за време на израелските воени напади врз Појасот Газа, извести агенцијата Анадолу.


„Канцелариите на 33 медиумски организации беа уништени за време на израелската офанзива врз Газа. Околу 100 други новинари се здобија со повреди за време на израелските напади на Западниот брег и источен Ерусалим“, изјави во саботата претседателот на СПН, Насер Абу Бакр, додавајќи дека повредите најчесто се зададени од шрапнели, тепање и вдишување гас.

Минатата недела, СПН соопшти дека палестинскиот новинар Јусеф Абу Хусеин е убиен во израелски воздушен напад врз неговиот дом во Појасот Газа.

„ПЈС, во соработка со меѓународни новинари, составува досие за израелските злосторства врз новинарите, што ќе му бидат презентирани на Меѓународниот кривичен суд“, рече Абу Бакр.

За време на израелскиот напад беа уништени неколку висококатни згради, во кои се наоѓаа десетици канцеларии на странски медиуми, вклучувајќи ги Асошиејтед Прес и ТВ Ал Џезеира. Израелските окупациски сили продолжуваат со малтретирање и сузбивање на палестински новинари, главно во околу Ерусалим и Шеик Рапхара, каде на палестинските семејства им се заканува протерување од своите домови за да им се предадат на еврејските доселеници.

Комисијата за затвореници и ослободени затвореници во соопштението испратено до медиумите посочи дека од почетокот на нередите, израелските окупатори имаат „систематска“ политика за малтретирање на Палестинците, главно во Ерусалим и вложува многу напори да ги поткопа разоткривањето на нејзините злосторства.

Според комисијата, израелската акција против палестинските новинари варира помеѓу притвор, истрага, конфискација на опрема, сузбивање на слободата на движење, отворање оган, рации во канцелариите на медиумите и нивно затворање. Исто така, комисијата посочи дека по притворањето на Зеине Халавани и снимателот Вахи Мекија, бројот на палестински новинари во израелските затвори се искачи на 18. Според сведоците, двајцата новинари биле претепани и линчувани пред да бидат приведени од израелските окупациски сили.

Дополнително оваа комисија ги повика групите за човекови  права да испратат мисии за истрага и документација за да ги документираат израелските прекршувања против палестинските медиуми и да го тужат Израел пред меѓународните судови.