Според американски медиуми, НАТО може да се распадне до 2025 година поради Украина

Европејаните треба да се подготват за независна политика доколку Доналд Трамп дојде на власт во ноември 2024 година. Непосредна причина

Read more

Трамп: Кокаинот е на Џо Бајден и син му

Aгентите на Тајната служба пронајдоа мала торба со патент со бел прав во западното крило, што предизвика евакуација на Белата куќа. Подоцна, претставник

Read more

Поддржувачите на Трамп повикуваат на уривање на целиот монетарен систем, доколку тој биде уапсен

Доколку поранешниот американски претседател Доналд Трамп биде уапсен, неговите поддржувачи повикаа на заедничко повлекување на своите заштеди од банките. Трамп

Read more

Латинска Америка врти на лево

Во 2022 година 12 земји од Латинска Америка беа управувани од левичарски партии, додека само 7 се управувани од десничарски

Read more

Порака од конресменката Тејлор Грин: Америка треба да излезе од НАТО!

Соединетите Американски Држави треба да го напуштат НАТО наместо во Украина да испраќаат милијарди долари, пари на даночните обврзници и

Read more

Гугл, Фејсбук и олигарсите на „Big Tech“ го претставуваат тројанскиот коњ на тоталитаризмот

Зак Воријес, еден од врвните инженери на „Google“, откако ја напушти компанијата, откри алгоритми за преработка на „Big Tech“ кои

Read more

Претседателите на САД се менуваат – а надворешната политика не

Во современите меѓународни односи, САД излегоа од традиционалните воени методи  (hard power) како инструмент на надворешна политика во борбата со

Read more

И покрај промената на владејачката администрација од САД ништо ново во светот

И покрај промената на администрацијата во САД, нема изгледи за промени во агресивната надворешна политика карактеризирана со санкции и притисоци

Read more

Суштината на трилатералниот договор потпишан помеѓу Србија, Косово и САД

Суштината на трилатералниот договор потпишан помеѓу Србија, Косово и САД се содржи во следниве 7 од 16 точки од договорот:

Read more

Исламската Република Иран предупреди дека ќе го напушти Договорот за превенирање на ширење на нуклеарното оружје (NPT) доколку спорот биде предаден на ОН

Иранскиот министер за надворешни работи, Зариф, предупреди дека неговата земја би можела да го напушти NPT договорот од 1968 година,

Read more