Археолозите открија остатоци од театар за кои се верува дека бил театарот на римскиот император Нерон во близина на Ватикан

„Каков уметник умира со мене! Нерон, императорот на Рим кој владеел од 54 година до 68 н.е., наводно ги изговорил

Read more

Зошто Путин и Берлускони беа вистински пријатели?

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони често беше опишуван од новинарите како „шарен“, „харизматичен“, па дури и „дрзок“ човек. Тој почина денес

Read more

Македонија со победа против Италија во првиот бараж натпревар за Светското првенство Катар 2022

Вечерва стартуваше натпреварот во првиот бараж натпревар за Светското првенство Катар 2022, каде репрезентацијата на Македонија ја совлада екипата на

Read more

Во Украина се испраќа оружје маскирано како хуманитарна помош – работниците на италјанскиот аеродром одбиваат да ги натоварат пратките

Работници на меѓународниот аеродром во Пиза, Италија, одбиле да натоварат пратки со „хуманитарна помош“ во авиони кои преку Полска, требало

Read more

Еден од првите порази против фашизмот е победата на Етиопија против Италија

Етиопските сили во 1896 година, под водство на Менелик 2, ги поразиле Италијанците во битката кај Адва. Од 15.000 Италијанци

Read more

Европа и Италија „ѝ се заблагодарија“ на Куба со продолжување на санкциите

Европа и Италија „ѝ се заблагодарија“ на Куба за помошта преку продолжување на санкциите и ембаргото. Иако Куба ја спаси

Read more

Мрачна паралела – ME NE FREGO

Моменталната состојба во Македонија, дали во политичката област или во областа на медиумите, ме потсетува на падот на демократија во

Read more

Во Италија настани за благодарност за кубанските лекари и барање за номинација за Нобелова награда за мир

Кубанските лекари остварија над пет илјади консултации во Италија и излекуваа 210 пациенти од Ковид-19 по силната криза во март со

Read more

Руската медицинска помош и лекари пристигна во Италија

Во Италија пристигна рускиот воен конвој составен од медицински експерти и специјалисти. Конвојот се упати од италијанската воздухопловна база Пратика

Read more

Италијанците гневни на ЕУ – помош добија само од Кина, Куба и Венецуела

Каков е тој пријател кој не ти помогнува кога е најпотребно? Ова е прашањето кое Италијанците си го поставуваат откако

Read more

Социјалистичка Кина наспроти капиталистичка Европа

Текстот е преземен од RNP-F. Ако сте меѓу оние кои што се’ уште се чудат зошто мерките за стопирање на

Read more