Кина и Франција ја направија првата трансакција во јуани за купување на течен природен гас

Француската „Тотал енерџис“ купи околу 65.000 тони течен природен гас (ТНГ) од кинеската национална нафтена компанија кој беше платен во

Read more

Масовните протести во Франција против пензиската реформа продолжуваат

На вчерашниот десетти протест против пензиската реформа ширум Франција учествуваа 740.000 луѓе, додека пак само во во Париз имало 93.000

Read more

(Видео) Протестите продолжуваат – Французите ја запалија зградата на градското собрание во Бордо

Стотици илјади Французи протестираа денеска против пензиските реформи на претседателот Макрон. Денешниот ден е особено критичен за тензиите во земјата

Read more

На протестите во европска Франција уапсени уште 100 лица

Бројот на уапсени на демонстрациите во Париз против пензиските реформи вчера се се искачи на 101 лице, стои во соопштението

Read more

Марш за мир во Париз: Не ја сакаме војната на Макрон, да го напуштиме НАТО!

Протестот наречен „Марш за мир“ беше во близина на луксембуршката палата, а според проценките на собирот присуствуваа неколку илјади луѓе.

Read more

(Видео) Пензиските реформи протуркани на мала врата во парламентот – Франција гори

Француската влада ја „протурка“ контроверзната пензиска реформа во парламентот, без конечно гласање. Владата одлучи да го спроведе најважниот реформски проект

Read more

Повторно демонстрации во Франција и Германија за повлекување од НАТО алијансата

Главниот слоган на протестот беше „Американци, одете дома“.

Read more

Меркел експлицитно призна дека војната во Украина е планирана од Западот

Објава на ДСП Ленка Поранешната канцеларка на Германија, Ангела Меркел, во интервјуто за германскиот весник, Ди Зајт (Време), меѓу другото,

Read more

Левичарите и синдикатите во Франција повикаа на штрајк

Во Франција денеска се очекуваат голем број инциденти и немири по свикувањето на национален штрајк од транспортните работинци на кој

Read more

Анти-НАТО протести во Франција, се бара оставка од Макрон

Илјадници парижани, одговарајќи по повикот од лидерот на партијата Патриоти, Флорин Филипо, се собраа во Палатата Ројал во близина на

Read more