Заробен легионер откри дека Франција активно регрутира припадници на словенските народи за борба против Русија

Заробениот припадник на Француската легија на странци, на иследниците во руските воени сили им призна дека француската влада активно регрутирала

Read more

Макрон повторно би праќал војска во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон не ја отфрли можноста за испраќање копнени трупи во Украина ако Русија ги пробие украинските одбранбени

Read more

Одбележуваме 210 години од падот на Париз

Пред точно 210 години, на 31 март во 1814 година, рускиот император Александар Први, придружуван од австриски и пруски војсководци,

Read more

Макрон се подготвува за војна со Русија, тврдат француските комунисти

Изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон дека Париз не треба да има ограничувања во однос на поддршката за Украина се

Read more

Не е Франција прва, Југославија уште во 1974 година во Уставот го внесе правото на абортус

Колку е назад оваа “развиена Европа” , само некој треба да ја потсети, вели Билјана Ванковска, којашто реагираше на веста

Read more

НАТО му сврте грб на Макрон

Белата куќа потврди дека САД нема да испраќаат свои војници да се вклучат во конфликтот во Украина. Претседателот Џо Бајден

Read more

Макрон: Им должиме држава на Палестинците

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека признавањето на палестинската држава не е табу тема во Франција, во време кога

Read more

Антифранцускиот бран во Африка продолжува да се шири – Која земја е следна?

После ЦАР, Мали, Буркина Фасо, Нигер, сега и Габон – земјата богата со нафта, злато, уран и дијаманти ја зафати

Read more

Демократија: Макрон најави можни забрани на социјалните мрежи

Францускиот претседател Емануел Макрон размислува да ги блокира онлајн медиумите за да се бори против понатамошните немири во Франција. „Неопходно

Read more

Москва категорично ги отфрла наводите на Париз дека Русија е зависна од Кина – Кремљ

Москва категорично го отфрли мислењето кое што беше неодамна произнесено од Париз, дека Русија наводно е во состојба на таканаречена

Read more

Демонстрантите во Франција бесот го истурија врз симболите на капитализмот (видео)

Откако претседателот Емануел Макрон го објави законот за пензија, нема мир во Франција, а по најавите на синдикатите, нема ни

Read more