Демонстрантите во Буркина Фасо ја запалија француската амбасада

Демонстранти ја нападнаа и запалија француската амбасада во главниот град на Буркина Фасо, откако приврзаниците на новиот лидер кој дојде

Read more

ЕУ на раскрст помеѓу интересите на САД и благосостојбата и мирот во Европа

На самиот почеток од Специјалната воена операција, која на крајот на февруари ја започна Руската Федерација во Украина, по двата

Read more

Француската легија на странци врши колонизација на јеменскиот гас

Франција одлучи да испрати дополнителни сили од Легијата на странци за да ги заштити своите погони за природен гас во

Read more

Мали се ослободи од војската на поранешниот колонијален владетел – Франција

Последната воена единица на француската армија го напушти Мали во понеделникот, се вели во соопштението на француската војска, девет години

Read more

Пендаровски: Целта на Софија не е Бугарите само да влезат во Преамбулата на Уставот, туку и во нормативниот дел

Шефот на државата Пендаровски во интервју за ТВ24 часа вели дека го советувал премиерот да не оди во Брисел и

Read more

Народот се мобилизира против бугаризацијата на Македонија – нема нов предлог

Соопштение на политичката партија Левица Францускиот предлог, којшто Владата првично го одби, за сега да биде прифатлив, ги содржи сите

Read more

Ванковска: Не се залажувајте со наводното „не“ на Таче

Фејсбук статус на Билјана Ванковска, професор на Филозофскиот факултет при УКИМ Не се залажувајте со наводното НЕ на Таче и

Read more

Макрон нè нарече „Северномакедонци“, а Османи ѝ се заблагодари на Франција

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, чија земја претседава со ЕУ до крајот на месецов, се надева дека сѐ уште е

Read more

Макрон: Во следните часови ќе барам договор со „Северномакедонците“

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, чија земја претседава со ЕУ до крајот на месецов, се надева дека сѐ уште е

Read more

(Видео) Македонската Влада учествувала во креирањето на францускиот предлог

За време на денешната прес конференција на Советот за општи работи Клеман Бон се огради од ставот дека францускиот предлог

Read more