Апасиев: Само работничката класа е државотворна – Левицата повторни ќе ја воскресне републиката

Извадок од историскиот говор на Димитар Апасиев на денешната собраниска Комисија за промена на Уставот, кој се однесува на улогата

Read more

(Видео) Левица: Работникот ја троши платата на инфлација додека директорите земаат милионски дивиденти

 Прес-конференција на Координатор на Трудов сектор – Александар Димитријевиќ Во време кога во високоразвиените држави се имплементира шест часовно работно време,

Read more

Први мај – Меѓународниот ден на работникот не е ден за скара и пиво

Пишува: Жаклина Свеќаровска – координатор на Левица – Сектор образование  Голем број луѓе во Македонија ниту не знаат зошто се

Read more

Апасиев: СДС го укинува вековното работничко право за 8 часовно работно време

Изминатите неколку дена во полна пареа се пуштени Владата и Собранието за реализација на десетина измени во законските решенија со

Read more

Роза Луксембург и гласот на жената низ призмата на класната борба

Пишува: Ивана Стоименовска – член на ЦК на Политичката Партија Левица и советник во Општина Карпош. Нам секако ништо не

Read more

Апасиев до СДСМ: Богатството на олигарсите кои ги создавате почива врз мизеријата на работникот

Извадок од говорот на Пратеникот Димитар Апасиев, кој на пленарната Седница се обрати до премиерот Ковачевски и до Владата Често

Read more

(Видео) Димитрjиевиќ: За да престане ерозијата на работна сила – Работодавачите мораат да ја разберат улогата на работниците

Во поткастот на емисијата „Работник“, Координаторот на Левица – Трудов сектор, Александар Димитриjевиќ зборуваше за појавата на недостиг од работници

Read more

Левица: Вработените во Жито караорман – Кичево четири месеци без плата

Реакција на Левица ЛО – Кичево Во ова време кога се соочуваме со огромна инфлација и криза, вработените во Жито

Read more

Времето на индиферентноста помина

Фејсбук статус на Јован Крајевски – член на Президиумот на Политичката Партија Левица Времето на индиферентноста помина – удобноста на

Read more

Крајевски: Приватните фирми профитираат на грбот на обичниот работник

Статус на Јован Крајевски – член на ЦК Левица и координатор на Сектор – Политичка економија при политичката партија Левица

Read more

Смилев: Огревното дрва станува недостапно за сиромашните

Координаторот на Левица – Зелен сектор и активист во организацијата „Грин палер“ во интервју за радио „Лидер“ зборуваше за кризата

Read more