(Видео) Левица е на чело на отпорот – Потребно е обединување зад Левица

Дел од гостувањето на портпаролот на Левица, Амар Мециновиќ, во емисијата „Тешки муабети“: „Левица е одговор на македонското општество и

Read more

(Видео) Јанев: Целиот процес околу студентскиот оброк е манипулација за политички поени

Фејсбук статус на Јован Јанев – активист во движењето „Студентски отпор“ Драги студенти, ова е моето мислење и вистината за

Read more

Студентите со порака пред Собранието: Нашиот сув леб за вашите бифтеци

Пред Собранието, попладнево почна протестот на студентите организиран од страна на движењето „Студентски отпор”. Со транспаренти на кои пишува „Од

Read more

Апасиев: Кампот од пред Влада да се пресели пред Собрание – Ние од внатре, вие од надвор!

Пратеникот и лидер на Левица, кој е еден од носителите на авангардата во протестите против „францускиот предлог“ за бугаризација на

Read more

Први мај живее!

Денес на 1 Мај на денот на Трудот, им се обраќаме на сите работници, хонорарци, студенти, на сите стечајци и

Read more

Работничката класа е на потег!

Низ годините видовме дека првиот бран на формирање на стечајци не допринесе до значителен притисок кон властите од деведесетите па

Read more

Линија на помал отпор (или законот на посилниот)

Деновиве откако конечно беше потврдено членството на нашата држава во воениот сојуз НАТО (после еден куп срамни отстапки, матни задкулисни

Read more

Средношколецот Давид Златанов: Професори осмелете се!

Средношколецот Давид Златанов од Струмица, член на Средношколскиот синдикат, со писмо се обрати до професорите. Поводот за ова јавно обраќање

Read more

Отворено писмо до советниците од Карпош

Жителите на населбата Трнодол се обратија и до советниците во општина Карпош, по повод случувањата со контроверзниот ДУП за оваа

Read more

И Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во обид да профитира од рудниците на смртта

Придавката “европски” кај нас скоро без исклучок се користи како лепенка која без разлика каде е втисната, по автоматизам генерира

Read more